Image

ABHAZYA HEYETİ CENEVRE'DE

Transkafkasya Güvenliği ve İstikrarı Üzerine Uluslararası Cenevre Görüşmeleri

Transkafkasya Güvenliği ve İstikrarı Üzerine Uluslararası Cenevre Görüşmeleri'nin XXXI. turu 18 Mart 2015 tarihinde gerçekleşecek.

Abhazya heyeti görüşmeler için Cenevre'de Dışişleri Bakanı Viyaçeslav Çirikba liderliğindeki Abhazya Cumhuriyeti heyeti; Cumhurbaşkanlığı İdaresi Uzmanlık Bölümü Başkanı Irakli Khintba, Dışişleri Bakanlığı çalışanları Tengiz Tarba, Lasha Ashuba ve Lasha Avidzba, aynı zamanda Kültür Bakanlığı, Abhazya Cumhuriyeti tarihi ve kültürel mirası çalışanı Alkhas Kvaratskhelia'dan oluşmakta.

Çalışmalar geleneksel olarak güvenlik ve insani konular olmak üzere iki grup şeklinde gerçekleştirilecek. Güvenlik çalışma grubunda Abhaz tarafı Abhazya Cumhuriyeti ve Gürcistan arasında kuvvet kullanılmaması ile ilgili olarak yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşmanın oluşturulması konusunda ilerleme kaydedilmemesine yönelik görüşmeyi planlamaktadır.

Buna ek olarak, Abhaz tarafı, Abhazya sakinlerinin insani haklarının sağlanması, özellikle de AB ülkelerinin ayrımcı vize politikası ile ilgili sorunları dile getirmeye devam edecek. İnsani konular grubu ise 1992-1993 Gürcü-Abhaz Savaşı sırasında kaybolan kişilerin bulunması ve kimliklerinin tespiti, aynı zamanda kültürel varlıkların ve arşivlerin geri dönüşü konularında tartışmaya devam edecek. Abhaz tarafı "mülteci ve yerinden edilmiş kişiler" ile ilgili soruları tartışmayacak.

kaynak:http://mfaapsny.org/tur/news/?ELEMENT_ID=3409#sthash.JqB5ylJF.dpuf

YORUMLAYIN

Sayın okurumuz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için tıklayınız.

600 karakter kaldı

Henüz yorum eklenmemiş

GAZETE

ARAMA EKLENTİSİ

Banner