Image
055. Sayı (Eylül 2013)

Bir grup Oset Türkiye’ye geçti

Kuzey Osetya’nın Prigorodni bölgesinde göçmenlerin kaldığı geçici ikamet merkezinde kalan Suriyeli Osetlerden bir grup ülkeden ayrıldı. Blogger Alan Salbiyev, Suriyeli Osetlerin Türkiye’ye gittiğini kaydediyor.

Kuzey Osetya Federal Göç Servisi Başkanı Murat Thostov’un ifadesine göre, geri dönüşçülerin tamamının bir yıllık geçici sığınma belgeleri vardı.

Gazeteci Tengiz Doguzov, “Suriye’den tarihi vatanlarına gelen yurttaşlarımız görünen o ki, devlet güvencesinde olmalarına rağmen daha fazlasını umdular. Hükümet kısa sürede insanlara iş ve konut bulamadı,  ama bu mümkün de değil, Gürcistan’ın iç bölgelerinden ve eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelen göçmenler halen kalacak yer konusunda sıkıntılar yaşıyor. Umarım Türkiye’de yaşam onlar için daha iyi olur” dedi.

Kuzey Osetya’da Suriye’den dönüş yapanlardan sekiz kişi kaldı. Bunların arasında Beslan’da yeni bir hayat kuran üç kişilik Albeg ailesi de var. Aile Beslan’da ev kiraladı, ailenin reisi arıcılıkla uğraşıyor, eşi ve çocuklarıyla birlikte Osetçe ve Rusça öğreniyorlar, kızları ise Türkiye’ye gitti. (ajanskafkas)

 

YORUMLAYIN

Sayın okurumuz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için tıklayınız.

600 karakter kaldı

Henüz yorum eklenmemiş

GAZETE

ARAMA EKLENTİSİ

Banner