Image

GAZETELER PAPA’NIN SOYKIRIM AÇIKLAMASINI NASIL GÖRDÜ?

Türkiye basınının büyük çoğunluğu, Papa Francis’in Ermeni Soykırımı ifadesini kullanmasını ilk sayfadan gördü. Haber büyük oranda, Ankara’nın çıkışı, Başbakan’ın ve Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları üzerinden görüldü.

Hürriyet: Gazete manşetten gördüğü haberde ‘Papa’yla 1915 Krizi’ başlığını kullandı. ‘Papa Francis Pazar ayininde 1915 olayları için ‘Soykırım’ deyince, Dışişleri Ankara’nın Vatikan Büyükelçisi’ne ‘Hayal Kırıklığına uğradık’ mesajı verdi. Davutoğlu, ‘acıları tek taraflı okumak sayın Papa’ya yakışmadı’ dedi.

Habertürk: ‘Irkçılığa Prim’ başlığıyla ilk sayfadan görülen haberde Davutoğlu’nun ‘Avrupa’da yükselen ırkçılığa prim’ ifadesi kullanıldı.

Milliyet: ‘Soykırım diyen Papa’ya sert yanıt’ başlığıyla ilk sayfadan görülen haberde Vatikan Büyükelçisi’nin görüşme için çağrıldığını, Vatikan’ın Türkiye büyükelçisinin de Türkiye’ye çağrıldığı belirtildi.

Akşam: ‘Papa kendiyle çelişti’ başlığı kullanılan haberde, Dışişleri’nin açıklamasındaki ‘İstanbul ziyaretindeki barış mesajlarıyla çelişti’ ifadeleri kullanıldı.

Birgün: ‘Papa Franciscus ile soykırım krizi’ başlıklı haberde, ‘Çavuşoğlu, Papa’nın gerçeklerden uzak konuştuğunu savundu’ ifadeleri yer aldı.

Cumhuriyet: C‘Vatikan “Soykırım” dedi Ankara karıştı’ başlıklı haberde ‘Francesco’nun 20. yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı yönündeki ifadeleri Ankara’dan tepki gördü” dendi.

Milli Gazete: Birinci sayfanın büyük bir kısmını habere ayıran Milli Gazete, Erdoğan’ın Papa için kullandığı ‘kutsiyet penahları’ kelimesiyle oynayarak ‘Küstah Penah’ diye başlık attı, ‘Tüm dünyanın önünde Türkiye’ye soykırımcı iftirası attı’ ifadeleri kullanıldı.

Sabah: ‘Türkiye’den Papa’ya öfke’ başlığıyla verilen haberde, Dışişleri’nin ‘Papa’ya mutlaka cevap verileceği’ ifadesi yer aldı.

Star: ‘İşine bak Papa’ başlığıyla verilen haberde, Ankara’nın sert tepki verdiği vurgulandı

Zaman: Papa’nın sözlerine Ankara’dan sert tepki’ başlığıyla verilen haberde Dışişşeri’nin açıklamaları ve büyükelçinin Türkiye’ye çağrıldığı vurgulandı.

Dış basın nasıl gördü?

AP: Papa Francis, Ermenilerin katledilmesinin 100'üncü yılında, yaşananlara ’20'nci yüzyılın ilk soykırımı’ dedi. Bu kesinlikle Türkiye’yi kızdıracak siyasi olarak patlayıcı bir deklarasyon.

Guardian: Papa Francis, Ermeni katliamına ‘soykırım’ dedi. Bu açıklama Türkiye ile diplomatik ilişkilere zarar verebilir.

Financial Times: Papa Françesko'nun Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki Ermenilerin öldürülmesini 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak nitelendirmesinin ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı Vatikan Büyükelçisi'ni çağırdı. Papa 2'nci John Paul Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında öldürülen 1.5 milyon Ermeni için "soykırım" ifadesini daha önce kullanmasına karşın Papa'nın bu konuşması özellikle Papa'nın geçen yılki dostça görünen Türkiye ziyaretinden sonra yetkililer tarafından sürprizle karşılandı.

BBC: Papa Francis'in Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin öldürülmesini "soykırım" olarak nitelendirmesi Türkiye tarafından eleştirildi. Ankara bu açıklamalara karşılık olarak Vatikan Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Türk Dışişleri Bakanı açıklamaları "Tarihi gerçeklikten çok uzak" olarak yorumladı.

CNN: Papa, Osmanlı İmparatorluğu döneminde öldürülen Ermeniler için "soykırım" ifadesini kullandı. Papa'nın deklarasyondan alıntı yapmasına karşın kullandığı soykırım ifadesi Türkiye'yi üzdü. Türkiye ise Papa'nın bu konuşmasına Vatikan Büyükelçisi'ni Dışişleri'ne çağırarak karşılık verdi.

Independent: Papa, Osmanlı Türkleri tarafından öldürülen Ermenileri "20'nci yüzyılın ilk soykırımı" olarak nitelendirdi. Türk medyası, Türk liderlerin Papa'nın bugünkü pazar ayininde bu konuşmayı yapmasını daha önceden engellemeye çalıştığını iddia etti.

Sky News: Birinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen Ermenileri Papa'nın "20'nci yüzyılın ilk soykırımı" olarak nitelendirmesi Türkiye'de öfkeye yol açtı. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Papa'nın açıklamalarını gerçeklikten ve tarihten uzak ve temelsiz olarak değerlendirdi. Türkiye daha önce de Vatikan Büyükelçisi Antonino Lucibello'yu açıklama yapması için Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Huffington Post: Papa'nın Osmanlı Türkleri tarafından öldürülen Ermeniler için "20'nci yüzyılın ilk soykırımı" ifadelerini kullanmasının ardından Türkiye Vatikan'a karşı ilişkilerinde güvenini kaybettiğini ve büyük hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Papa, pazar günkü ayinde yaptığı konuşmayla diplomatik bir krizin fitilini ateşledi. Aralarında İtalya ve ABD'nin olduğu bazı ülkelerde söz konusu olay soykırım olarak tanınmasa da Ermeni toplumu ile yakın ilişkileri olan Papa, Ermenilerin öldürülmesini uluslararası topluma, soykırım olarak tanınması çağrısı yaptı.

El Cezire: Papa'nın soykırım ifadesini kullanmasının ardından Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi açıklama yapması için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Kaynak:agos.com.tr

YORUMLAYIN

Sayın okurumuz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için tıklayınız.

600 karakter kaldı

Henüz yorum eklenmemiş

GAZETE

ARAMA EKLENTİSİ

Banner