Image

İtalyan Partizan Birliği’nden Plaket

Cenova yöresinde adı hala bir efsane gibi anılan Abhaz savaş kahramanı Sultan Papba'nın ailesine İtalya onur plaketi gönderdi.

2. Dünya savaşında esir kampından firar ederek Garibaldi Müfrezesi'ndeki İtalyan partizanlarla beraber, Nazilere karşı dağlardaki direnişe katılan ve özellikle Cenova yöresinde adı hala bir efsane gibi anılan Abhaz savaş kahramanı Sultan Papba'nın ailesine İtalya onur plaketi gönderdi. Plaket Sohum'daki Zafer Anıtı'nda 16 Nisan günü düzenlenen bir törenle Sultan Papba'nın iki kızına (Tatiana ve Tsitsina Papba) takdim edildi. İtalyan hükümeti daha önce de Sultan Papba için Abhazya'ya kahramalık madalyası yollamıştı.

Törende bir konuşma yapan İtalyan tarih profesörü Roberto Sinegale, "25 Nisan İtalya'da "Faşizmden Kurtuluş Günü" adıyla kutlanan büyük bir bayramdır. Bu bayramı bize armağan eden mücadelenin neferlerinden birinin Abhazya'dan çıkmış olması bizi çok mutlu ediyor. Bu sayede sadece Ortaçağdaki Ceneviz dönemindeki ilişkilerimizin kültürel mirasıyla değil, modern zamanda kurtuluş mücadelemize bir Abhazın destek olmasının hatırasıyla da bağlıyız" dedi.

İtalyan heyet ayrıca Sultan Papba'nın adının İtalya'da bir caddeye verileceği bilgisini de verdi.

Kaynak: Apsnypress

 

YORUMLAYIN

Sayın okurumuz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için tıklayınız.

600 karakter kaldı

Henüz yorum eklenmemiş

GAZETE

ARAMA EKLENTİSİ

Banner