Image

Edadil Açba
BİR ZAMANLAR
jinepsgazetesi@gmail.com

19 Ağustos 2015, Çarşamba

Bir Mektup

Türkiye’nin ilk kadın ressamı Mihri Açba’nın, kuzeni Hidayet Açba’ya yazdığı bir mektubun bazı bölümlerini burada paylaşmak istiyorum:

Sevgili kardeşim,

5 Nisan tarihli mektubunu selametle aldım. Şimdi bulunduğunuz fevkalade sıkıntıya manen iştirak ediyorum. Size yardım etmek için Efendi ile de görüştüm, lakin zevcesi pek de hüsnükar görünmüyor. Malum Fahrettin geçenlerde pederinin dairesinden çıktı. Muhakkak teferruatlı mektubunu almışsındır. Ahmet’e ayrı bir mektup yazacağım, lakin buradaki vaziyetten sana bahsetmek mümkün değil, zira nasıl tasfir etsem bilemiyorum. Efendi’yi biliyorsun muhtelif mevzularda pek fevri hareket ediyor, şimdiki Amerikan zevcesinin üzerindeki tesirinden cümle alem haberdar.

Pesend en son mektubunda Dürrnev’in köşk de ki piyanoyu Eşref Bey’e sattığını yazmıştı. Halbuki ben kendisini bu hususta ihtar etmiştim. Lakin ne vaziyette olduğunuzu da tahmin edebiliyorum. (...) Lazım gelen evrakları sana gönderiyorum, rica ederim hekime gitmeden evvel yanına Bedia’yı al (...) Maateessüf gözlerim artık mahvoldu, satırları yazmak için gözlükler de vazifelerini yapmıyorlar. Bizim Bey sana selamlarını gönderiyor, bu vesile ile tebliğ etmiş oldum (...)

Güzel gözlerinden öperim, rica ederim bizim biçare ihtiyarların bilhassa Tazende Hanım’ın benim yerime pamuk ellerinden öp.

Hasret çeken hemşiren

Mihri

15 Nisan 1946

Bu metni kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Sayın okurumuz, yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için tıklayınız.

Kalan karakter (600)

Henüz yorum eklenmemiş

GAZETE

ARAMA EKLENTİSİ

Banner