Anna Poitkovskaya’yla ilgili bir açıkklama

0
6

Çeçen Ä°çhkeria Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Akhmad Zakaev’in Anna Politkovskaya’nın ölümü nedeni ile Devlet Başkanı Dokka Umarov ve kendi adına yaptığı açıklamanın tam metni aşağıdadır:

Çeçen halkı, uzun yıllardan beri devam eden işkencelerin korkusuz tanığı Anna Politkovskaya’nın öldürüldüğüne ilişkin haberi hiddet ve tepkiyle karşılamıştır.

Merhametle ve profesyonel bir gazeteci olarak hareket eden Anna hiç bir zaman korkuya boyun eğmedi! Rusya’nın Çeçenler’e karşı olan resmi devlet politikasına teslim olmayan ve savunmasız sivil Çeçen halkına karşı Rus askerlerinin işlediği insanlığa aykırı suçları takip eden ender Rus gazetecilerinden birisiydi O.

Anna Politkovskaya ile bizzat tanışma şerefine erdim; O’nun korkusuzluğu, prensiplerine bağlılığı ve aynı zamanda derin insancıl kişiliğine hayranlık duyuyorum. Bundan dolayı benim için, tüm dostlar ve Anna’nın mücadele arkadaşları için ölümü çok büyük bir kayıptır.

Dünya toplumlarını kararlı bir şekilde, tanınmış insan hakları savunucularından birisi olan Politkovskaya’nın açıkça infaz edilmesini kınamaya ve bu eylemin soruşturulması için uluslararası bir komisyon oluşturmaya çağırıyorum.

Çeçen Ä°çhkeria Cumhuriyeti Devlet Başkanı Dokka Umarov, Çeçen hükümeti ve bizzat kendi adıma Anna Politkovskaya’nın öldürülmesini şiddetle kınadığımı ifade ediyorum. Biz, ailesine ve yakınlarına derin üzüntülerimizi iletiyoruz. Çeçen trajedisine üzülen ve gerçeği dünyaya ulaştırmaya çalışan ünlü Rus kadını her zaman kalplerimizde kalacak ve her zaman Çeçenya’da anılacak.

Çeçen Ä°çhkeria Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı
Akhmad ZAKAEV

 

Sayı : 2006 11

Yayınlanma Tarihi: 2006-11-01 00:00:00