Kafkasya’dan Kısa Kısa

0
9

Lübnan’daki Rus Birliğinin Günenliği Çeçenler’e Emanet

Rusya Savunma Bakanı Sergey Ä°vanov, direnişten ayrılan Çeçenler’den oluşturulan Vostok ve Zapad birliğinden seçkin askerlerin Lübnan’da köprü ve altyapı onarımı yapacak Rus istihkâm birliğinin korumasını üstleneceğini duyurdu. Bişkek’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ä°vanov, "Bu askerlerin taburumuzun korunması konusunda istifade edilecek zengin askeri tecrübesi var" ifadelerini kullandı. Rusya’nın hesabı ‘Müslüman’ Çeçenler’i Rus ordusun bir parçası olarak Lübnan’a sürükleyip Çeçenya sorununa yakından ilgi gösteren Araplar’ın gözündeki kötü imajını düzeltmek. (..)Çeçenya’da konuşlu 42. Avcı Tümeni’nin bir parçası olan Vostok, I. Çeçen-Rus savaşında Rusya’ya karşı savaşmış eski direnişçilerden, Zapad ise Çeçen-Ä°çkerya’nın bağımsızlık lideri Cahar Dudayev’e muhalif savaşçılardan 2003’te oluşturulmuştu. Ä°ki taburun kurulmasının temel amacı Çeçen’i Çeçen’e kırdırtmaktı. (Kaynak: Ajans Kafkas – 05.10.2006)

Nalçik Olaylarında Ölenlerin Ailelerine Sosyal Yardım

13 Ekim 2005’te meydana gelen olayların ardından ölen kişilerin geride kalan ailelerinin emeklilik sandığından sosyal yardım alma hakkı yasalara rağmen engellenmişti.

Aileler 13 Ekim olaylarını soruşturan ekibin başkanı Aleksey Sovrulin’in emriyle bu haktan mahrum bırakılmıştı. Kavkazki Uzel’e göre ailelerin resmi makamlar nezdinde yürüttükleri çabalar sonuç verdi ve öksüz kalan çocuklara aylık 1035 ruble yardım bağlanması kararlaştırıldı. Öldürülen direnişçilerin aileleri kısa bir süre önce Kabardey Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanakov’a bir mektup göndererek bu konudaki haksızlığın giderilmesini istemişti. Mektupta, emeklilik fonundan yapılan sosyal yardımın bir devlet desteği olduğu ve ebeveynlerinin ölüm sebebine bağlı olmaksızın verilmesi gerektiği hatırlatılmıştı. (Kaynak: Ajans Kafkas-28.09.2006)

Şövmen’in Gözdesi Kudayev Öldürüldü

Adıgey’de Krasnogovardeysk Bölgesi Belediye Başkanı Murat Kudayev, (..) makam aracının içinde kimliği belirsiz maskeli kişi ya da kişiler tarafından öldürüldü. Cumhuriyet Savcılığı’nın verdiği bilgilere göre Kudayev, başkent Maykop’ta katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısından Hatukoy köyündeki evine dönerken (..) Ust Labinsk civarında yaklaşan bir araçtan açılan ateş sonucunda yaşamını yitirdi. (..) Itar-Tass ise Adıgey güvenlik yetkililerine dayanarak, polis uniforması giymiş maskeli bir kişinin Kudayev’in aracını durdurup kenara çektikten sonra silahla taradığını kaydetti.

(..) Şövmen, 4-17 Nisan 2006 tarihlerindeki hükümet krizi sırasında Murat Kudayev’i kendisinden sonraki muhtemel devlet başkanı adayı olarak tanıtmıştı. (..) Kudayev, Adıgey merkez yönetiminden en fazla destek gören yerel idarecisi olarak tanınıyordu.

Adıgey’in sivil toplum örgütlerinden Nafna’nın başkanı Askerbiy Namitov, uzun zamandan beri Adigey’de bu çapta bir cinayete rastlanmadığını belirterek, "Bu kadar azimli ve kavgadan uzak bir kişinin neden öldürüldüğü belli değil. Ancak bu cinayetin diğerlerine gözdağı vermek için yapıldığı ihtimali göz ardı edilmemeli" yorumunu yaptı. (..) (Kaynak: Ajans Kafkas-27.09.2006)

Abhaz Yönetimi Görüşmelerden Çekildi

 Cumhurbaşkanlığı basın danışmanı Kristian Bjaniya’nın bildirdiğine göre Abhazya yönetimi, Gürcüstan’ın Kudrı vadisinin üst kesimine konuşlandırdığı tüm askerlerini geri çekerek Moskova anlaşmasının gereklerine uymayı taahhüt etmesine dek Gürcüstan ile sürdürülen tüm görüşmelerden tamamen çekilme kararı aldı. Abhazya Başkan yardımcısı Raul Hacımba Gürcüstan’ın imza koyduğu anlaşmalara uymadığı takdirde görüşme masasına geri dönülmesinin söz konusu olmadığını açıkladı. (Kaynak: KAP-PHA DARYA – 03.10.2006)

Rusya’ dan Gürcüstan’a Ambargo Kararı

 Rusya Federasyonu son gelişmeler nedeniyle 2 Ekim sabahı itibarıyla Gürcüstan’a kara, hava, deniz, demiryolu ve posta ulaşımını durdurdu. Bilindiği gibi Rusya, Gürcüstan’daki bazı subaylarının casusluk suçlamasıyla gözaltına alınmalarına çok sert tepki göstermiş ve savunma bakanı Sergey Ä°vanov en kısa sürede "gerekli" cevabın verileceğini açıklamıştı. Karar üzerine Gürcüstan lideri Saakaşvili, akşam üzeri tutuklu Rus subaylarının AGÄ°T yetkililerine teslimine karar verdi. Öte yandan AGÄ°T başkanı Karel de Gucht Rusya’ya çağrıda bulunarak ambargoya son vermesini istedi. (Kaynak: KAP-PHA DARYA – 03.10.2006)

Gürcistan’a BM Güvenlik Konseyi’nden Bir Şamar

Abhazya’nın kontrolünde olmayan Kodor Vadisi’nin yukarı kısmına anlaşmaları hiçe sayarak Temmuz’da asker sevk eden Gürcistan, Rusya’nın girişimiyle BM Güvenlik Konseyi’nden uyarı aldı. Gürcistan’ın Kodor’dan çekilmesini ve Abhazya’ya yönelik kışkırtıcı ve tehditvari eylemlerine son vermesini isteyen karar tasarısı bugün Güvenlik Konseyi’nde oy birliği ile kabul edildi. Konsey ayrıca Kodor’un denetiminden sorumlu olan BM gözetim misyonu UNOMIG’in görev süresini uzattı. (Kaynak: Ajans Kafkas – 13.10.2006)

Şamba’ya BM Yolu Yasak

Abhazya Dışişleri kaynaklarına göre, Şamba Moskova’daki Amerikan Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulundu. Şamba’nın talebinin ‘zaman yetersizliğinden reddedildiği’ açıklandı.

Abhazya Devlet Başkanlığı, Abhaz tarafının görüşünü aktarmak üzere NewYork’a gidecek olan Şamba’nın bu şekilde engellenmesinin sorunların çözümü konusundaki uluslararası kurumların çifte standardını bir kez daha ortaya koyduğunu kaydetti.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma Uluslararası Ä°lişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Amerikan yönetimini bu tutumu yüzünden şiddetle kınadı. Kosaçev, BM’nin ABD’ye ait bir örgüt olmadığını, sadece binasına ev sahipliğini yaptığını hatırlatarak, "Böyle bir karar hiçbir zaman haklı olamaz. Dondurulmuş ayrılık sorunlarıyla ilgili bir meselenin Abhazya’yı temsil edenlerin yer almadığı bir oturumda görüşülmesi büyük bir hata. Bu tür görüşmelere tüm taraflar çağrılmalıdır" dedi. (Kaynak: Ajans Kaflas – 14.10.2006)

Sukhum’da Uluslar arası Konferans

Abhazya’nın başkenti Sukhum’da Botanik Bahçesi’nin 165. ve Subtropikal Dendrapark’ının ise 110.kuruluş yıldönümleri dolayısıyle "Doğal Bitki Örtüsünün Korunmasına Başlangıç" adı altında uluslararası bir konferans düzenlendi. Abhaz Bilimler Akademisi’ne bağlı Botanik Enstitüsü tarafından organize edilen konferansa (..) bir çok ülkeden çok sayıda bilim adamı katıldı. (Kaynak: KAP-PHA DARYA / 17.10.2006)

 

 

Sayı : 2006 11

Yayınlanma Tarihi: 2006-11-01 00:00:00