Büyüklere masallar:

0
284
Gürcistan Türkiye’nin “Stratejik Ortağı”imiş.
Saakaşvili, ekonominin çöktüğü, ülke içinde asayiş ve güvenliğin kalmadığı dönemde iktidara geldiklerine dikkat çekerek, ‘‘En zor zamanımızda en büyük yardım ve desteği Türkiye’den gördük’’ dedi.
İnci Hekimoğlu-Jineps- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakkaşvili, parlamento genel kurulunda geçen yılın değerlendirmesini yaptığı konuşmasında, ‘‘en zor zamanlarında en büyük destek ve yardımı Türkiye’den gördüklerini’’ söyledi.
Konuşmasında Türkiye ile başta siyasi ve ekonomik olmak üzere tüm alanlarda ilişkilerinin son bir yıl içinde büyük bir ivme kazandığını vurgulayan Saakaşvili, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak önemli yeni projeler üzerinde çalıştıklarını da bildirerek, tüm bu çalışmaların yakın dönemde tamamlanacağını belirtti.
Enerji Alanında İşbirliği
Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) doğal gaz boru hattıyla Türkiye’ye gidecek Azeri doğal gazından elde edilecek elektriğin, Karadeniz kıyı şeridinden geçerek Gürcistan’a ulaşacağını ifade eden Saakaşvili, bu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte ülkesinin 2011 yılına kadar enerji sorununun çözülmüş olacağını bildirdi.
Asya ile Avrupa arasında Türkiye ile birlikte köprü oluşturduklarını, Gürcistan topraklarının stratejik açıdan büyük önem kazandığını söyleyen Gürcistan Devlet Başkanı, Gürcistan’ın, başta Türkiye olmak üzere yakın komşu ülkeleriyle ticari ilişkilerini artırmak için gümrüklerde önemli kolaylıklar sağladıklarını da belirtti.
Saakaşvili konuşmasında, komşu ülkelerle ticaret potansiyelini artırmalarının ülke ekonomisine ciddi kazanç sağladığının altını çizdikten sonra, 2003’te ekonominin çöktüğü, ülke içinde asayiş ve güvenliğin kalmadığı dönemde iktidara geldiklerine dikkat çekerek, ‘‘En zor zamanımızda en büyük yardım ve desteği Türkiye’den gördük’’ dedi.
Abhazya ve Güney Osetya
Gürcistan Cumhurbaşkanı, tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya halklarıyla aralarında hiçbir sorun olmadığını da ileri sürerek, şunları söyledi:
 ‘‘Abhaz, Oset, Gürcü ayrımı yapmaksızın hepimiz ülke topraklarında huzur içinde yaşamalıyız. Bizi kimsenin bölmesine ve parçalamasına izin vermemeliyiz. Güney Osetya yönetimiyle her zaman anlaşmaya hazırız. Oset ve Gürcü halkları birbirine düşman olamaz."
Ancak bu sözlerinin ardından Yukarı Kodori’de güvenlik sorunu olmadığını, bölgeye bizzat giderek incelemelerde bulunduğunu söyleyen Saakaşvili, Gürcistan bayrağının orada dalgalanmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi. Bilindiği gibi, Saakaşvili’nin bir süre önce ziyaret ettiği Yukarı Kodori, Abhazya toprakları içinde kalıyor.

Sayı: 2007 04
Yayınlanma Tarihi: 2007-04-01 00:00:00