Dünya Abhaz-Abaza Halkı Birliği

0
11

Avrupa Toplantıları Hakkında Bilgilendirme
Dünya Abhaz- Abaza Halkı Birliği, senede 2 defa diasporanın olduğu yerlerde düzenlediği halka açık yönetim kurulu toplantılarının 2007 ilk toplantısını 17-21 Mayıs 2007 tarihleri arasında Almanya’da yaptı.
Bu toplantı, 15. kuruluş yılı Karaçay-Çerkesk’te bu yıl kutlanacak olan
DAAB’ın Avrupa’da ilk toplantısıydı. DAAB yönetim kurulu üyeleri Almanya’nın Wuppertal şehrinde Dortmunt Abhaz Derneği ve Wuppertal Çerkes Kültür Derneği tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. Fransa, Belçika, Hollanda’dan katılımlarla gerçekleşen yemekli toplantı Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sn S. Bagapş’ın selam ve iyi niyet dileklerini sunduğu slayt gösterisiyle açıldı.
Geçmiş ve gelecek çalışma programlarının tartışıldığı toplantılarda alınan kararlardan 4 tanesi önemli ve öncelikli olarak vurgulandı.
* DAAB’ın 6 Aralık 2006 tarihinde Abhazya’nın başkenti Sohum’da yapılan 5. Olağanüstü Kongreyle başlattığı Abhazya’nın Bağımsızlığının Tanınması çalışmalarının yaygınlaştırılarak sürdürülmesi,
* Diasporanın olduğu çeşitli ülkelerde şubeler kuran DAAB’ın Avrupa’da yeni şube oluşturma çalışmalarının, oluşturulan koordinasyon komitesince sürdürülerek en kısa zamanda gerçekleştirilmesi
* Toplantı Sonuç Bildirgesini arzu eden kuruluşların ön yazılarıyla gerekli yerlere göndermeleri
* Bir sonraki toplantının, Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması, DAAB’ın 15. Kuruluş Yılı Kutlamaları, Abazaların reyon oluşturması gündem maddeleriyle 3-4-5 Temmuz 2007 tarihlerinde Çerkesk’te yapılması,
DAAB yönetim kurulu üyeleri, toplantı sonrası Avrupalı Çerkesler Federasyonu’nun 21 Mayıs’ı anma çerçevesinde Belçika’da düzenlediği Kuzey Kafkas Kültür Festivaline katıldı. Federasyon toplantısı öncesi bir saat Abhazya bilgilendirme toplantısı olarak düzenlendi. Bu toplantıda ve daha sonraki Federasyon toplantısında, DAAB. Bşk. Sn. Prof. Dr. Taras Şamba kültürün yok olmaması için birlikteliğin ve 21 Mayıs’ın önemini, Filalog Sn. Sariya Amıcba, DAAB’ın 2007 yılını Abhaz- Abaza dili senesi, 27 Ekim günününü Abhaz dili günü olarak belirlediğini belirtti.
Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Sn. Anzor Mukba geri dönüş için yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Hazırlanan DAAB. toplantı sonuç bildirgesi okundu.
DAAB. Bşk. Sn. Prof. Dr. Taras Şamba, Avrupalı Çerkesler Federasyonu Bşk. Sn. Admiral Taşdemir’e Adige Kültürünü içeren ve yani basılan bir ansiklopedi hediye etti .
Avrupa’da yoğun ilgi ve sevgiyle karşılanan DAAB yönetim kurulu üyelerinin üç günlük Avrupa programı çeşitli özel davet ve toplantılarla sonlandı.
Saygılarımızla
Dünya Abhaz-Abaza Halkı Birliği

Sayı : 2007 06

Yayınlanma Tarihi: 2007-06-01 00:00:00