Kafkasya’dan Kısa Kısa…

0
16

Karaçay-Çerkes’te ‘Tek Aile’ bayramı
Beş resmi dilin bulunduğu Karaçay-Çerkes’te halkların birliğine adanmış bayram, ‘Tek Ailede’ sloganıyla coşkulu etkinliklerle kutlandı.
Devlet Başkanı Mustafa Batdıyev’in 2003’te göreve gelir gelmez ilan ettiği ve cumhuriyetin en genç milli bayramı olan ‘Ülke Halklarının Birliği Günü’ nedeniyle dün çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Nart Stadyumu’nda komşu cumhuriyetlerden usta sanatçıların da katılımı ile ‘Tek Ailede’ tiyatro gösterisi sunuldu. Kutlamalar çerçevesinde Karaçay-Çerkes spor okulları gösteriler hazırladı. Nart Stadyumu’nun arkasında kurulan ‘milli bahçe’de farklı milletlerin geleneksel yemekleri ikram edildi ve folklor sergileri açıldı. Akşam saatlerinde ise başkent Çerkesk’teki meydanda Karaçay-Çerkes’in milli sanatçısı Anastasya Voloçkova bir bale gösterisi yaptı. Ardından Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkarlı sanatçılar sahne aldı.(Ajans Kafkas)
Dağıstan dilleri yok oluyor
Diller ve milletler ülkesi Dağıstan’da anadiller için çanlar çalıyor. Öyle ki ünlü Avar şair Rasul Gamzatov’un kardeşi Gaci Gamzatov’un sözleri durumun tam özeti: “Torunlarım Avarca bilmiyor.”
Günümüz resmi istatistiklerine göre 30 farklı milletin yaşadığı Dağıstan’da anadiller Rusça karşısında eriyor. Kafkasya’nın bu coğrafyasındaki tehlike 14 resmi dil için de geçerli.
Dillerle ilgili kötü gidişat 12 Temmuz’da Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de düzenlenen bir konferansla tartışıldı. Avar Kültür Merkezi’nin inisiyatif ile Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı Dağıstan Bilim Merkezi’nde düzenlenen konferansta tartışmalar orta eğitim kurumlarında ana dillerin öğrenimi üzerine yoğunlaştı.
Konuşmacılar yakın bir zamanda Dağıstan’ın etnik yapısının geri dönüşü olmayacak şekilde değişeceğine dikkat çekti. Rusya istatistiklerine göre, ülkede bugün yaklaşık 30 millet yaşıyor. Dağıstan anayasası tüm bu milletlere eşit haklar tanıyor ancak ‘Dağıstan halkları dilleri’ kanununda devlet dili olarak şunlar sıralanıyor: Avar, Agul, Azeri, Dargin, Kumuk, Lak, Lezgin, Nogay, Rutul, Tabasaran, Tatski Tsahurski, Çeçen ve Rusça dilleri.
Katılımcıların görüşüne göre, devlet dili olarak sadece Rusça’dan söz edilebilir: Çünkü her yerde yaygın. Rusça eğitim ilkokul sınıflarından itibaren başlıyor ve gelişmesi için maddi ödenek ayrılıyor. Dağıstanlıların ana dilleri için ise tam tersi bir tablo var. Birkaç yıl önce milli dillerde radyo programlarına son verildi, televizyon programlarının saati de ciddi şekilde kesildi. Aydınları en çok öfkelendiren durum ise eğitim bakanlığında oturan bürokratların çalışmaları. Konuşmacılardan biri "Bakanlıkta sadece marjinaller oturuyor, bundan dolayı eğitim planında onuncu ve on birinci sınıflara ana dil, edebiyat ve tarihinin öğrenilmesi için haftada sadece 4 saat ayırdılar" diye çıkıştı.
Ayrıca acil tedbirler alınmaması halinde 10-15 yıl sonra anadillerin unutulmaya başlayacağı, dilin kaybının ise halkın ölümü anlamına geldiği ifade edildi. Şair Rasul Gamzatov’un kardeşi Gaci Gamzatov ise konuşmasında, torunlarının artık anadillerini bilmediğini söyledi. Toplantı sonunda katılımcılar, Devlet Başkanı Mukhu Aliyev’e başvurarak tüm Dağıstan’a dillerinin korunması için acil tedbirler alınması talebinde bulunulmasına karar verdi.( Mahaçkale/Ajans Kafkas)
İnguş Liderin Akrabalarına Saldırı
Polis güçlerine yönelik saldırıların eksik olmadığı Ä°nguşetya’da bu kez Devlet Başkanı Murat Zyazikov’un yakınları hedef alındı.
Rus haber ajansı Ä°nterfax’a konuşan Ä°nguşetya Ä°çişleri Bakanlığı yetkilisi kimliği belirsiz kişilerin Zyazikov’un yakınlarının Nazran’ın kuzeydoğusunda yer alan Barsuki köyündeki evlerine ateş açtığını söyledi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını belirten yetkili, “Saldırının amacı cumhuriyette ve Kuzey Kafkasya’da istikrarsızlık yaratmak” dedi.
 
Saldırıya uğrayan evin Zyazikov’un gayri resmi koruma gücünün komutanı ve yakın akrabası olan Ruslanbek Zyazikov’e ait olduğu kaydedildi. Olayı anlatan Ruslanbek Zyazikov’e göre saldırganlar önce iki havan topu attı, ardından otomatik silahlarla üç dakika boyunca ateş açtı. Bu saldırıdan 90 dakika sonra komşu evin avlusunda büyük bir patlama gerçekleşti. Ruslanbek Zyazikov’un babası Urushan Zyazikov dört ay önce kaçırılmıştı. Ruslanbek de, son zamanlarda babasının kaçırılmasında yer aldıkları suçlamasıyla bazı Ä°nguşlara yönelik gözaltı operasyonlarının arkasında olmakla suçlanıyor. (Nazran/Ajans Kafkas)
Kabardey-Balkar: Operasyon var, kanıt yok!
 (..)Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin başkenti Nalçik’te düzenlenen operasyonda 13 Ekim olaylarına katıldığı iddia edilen iki kişi öldürüldü.
 (..)Şogentsukov caddesinde bulunan 42 nolu evin arkasında yürütülen operasyonda Ruslan Odijev ile soyadının Tengizov olduğu belirlenen bir kişi öldürüldü. Bir süre Guantanamo’da hapis yatan Ruslan Odijev’in Vahhabi liderlerinden olduğu ve Nalçik Ekim olaylarına da katıldığı iddia ediliyor… (Ajans Kafkas)
Kanakov Balkar hareketi için ağır konuştu
Kabardey Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanakov, Balkar Ä°htiyarlar Heyeti’nden gelen ağır eleştirilere ağır yanıt verdi. Başkan, Balkarlar adına ortaya çıkan heyetin halkı temsil etmediğini, devletten artık nemalanamayan kişilerce kurulduğunu ve kendi menfaatleri için çalıştığını öne sürdü.
Kanakov, Cumartesi günü Birleşik Rusya Partisi’nin gençlik kanadı Molodaya Gvardiya’nın toplantısındaki konuşmasında “Mitingler aracılığıyla Kabardey-Balkar’daki durumu bozma girişiminin arkasında, yönetim ve arpalıktan giden, ülkedeki değişimleri beğenmeyenlerin çıkarlarını temsil eden iyi paralar ödenmiş insanlar var” dedi.  “Ancak onlar hiçbir şey elde edemeyecekler" diye ekleyen Arsen Kanokov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Balkar Ä°htiyarlar Heyeti dört eski Ä°çişleri Bakanlığı çalışanı tarafından kuruldu ve halkın menfaatlerini ifade etmiyor. Bu insanlar kesinlikle yalan söylüyor. Metinden bazı cümleleri çekip çıkarıp kendilerince yorumluyorlar, köyleri dolaşıp halkı kışkırtıyorlar. Ä°nsanları endişelendiren ‘yerel idareler’ federal kanunundaki tüm sorunları çözmeye gayret gösteriyorum. Yönetimin planlı çalışması sayesinde hükümet bu konuda sonuç almak üzere. Köylere ziyaretlerimde bizzat insanlarla görüşüyor ve konuşuyorum. Onları endişelendiren problemler bu insanların mitinglerinde konuştuklarından tamamen farklı. Milliyetlerine bağlı olmaksızın insanlara iş, iyi sağlık ve eğitim hizmeti gerekli. Şu anda herkes için şartlar aynı şekilde ağır, ama dağlık köylerde yaşayanların düzlükte yaşayanlara göre daha zor yaşantıları olduğunu biliyoruz. Konularla ilgili problemleri insanların yaşamının daha kolay olması için çözüyoruz ve çözeceğiz." Kanokov, ‘ihtiyarların’ bazı talepler ileri sürüp yerine getirilmemesi halinde Balkarların cumhuriyetten ayrılıp Balkarya’nın kurulacağı uyarısını da “tam bir saçmalık” olarak niteledi. (Ajans Kafkas)
 
 

Sayı : 2007 08

Yayınlanma Tarihi: 2007-08-01 00:00:00