Ufuk Uras ve Baskın Oran Çerkesler’le buluştu*

0
8

Çağdaş Kürkçü
İstanbul bağımsız milletvekili adayları Ufuk Uras ve Baskın Oran, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde Jineps Gazetesi tarafından düzenlenen toplantıda Çerkesler’le buluştu. Katıldıkları toplantı ile Çerkesler’in sorunlarını, isteklerini dinleyen ve soruları yanıtlayan adaylar yaklaşık iki saat boyunca seçim sürecindeki Türkiye’yi değerlendirerek, ideal ortamın nasıl olması gerektiğini anlattı.
İnci Hekimoğlu’nun yönlendirdiği toplantıda Çerkes halkının seçimden seçime oy almak için hatırlandığı bir dönemde farklı bir ses olarak bağımsız adaylara ihtiyaç duyulduğunu belirten Çerkes temsilciler, Meclis’te halkın vicdanını temsil edecek kişiler olarak Uras ve Oran’ı gördüklerini kaydettiler. Kafkas Dernekleri Federasyonu’ndan Çetin Öner de söz alarak, "Türklük ırksal bir tanımdır. Almanya’dakilere Almancı demek ayıp değil mi? Çerkesler’e de bu muamelenin yapılması doğru değil" dedi.
Gönüllü Vatandaşlık Zor Değil
Öner’in ardından konuşan Baskın Oran, Azınlıklar ve Kültürel Haklar Komisyonu olarak 2004 yılında açıkladıkları raporla ülkemizde üst kimliğin yani devlet tarafından vatandaşa biçilen kimliğin "Türk" olduğunu ancak üst kimliğin bölücü olduğunu çünkü bu terime gayrimüslim ve farklı etnik grupların dahil edilmediğini söylediklerinde adeta kıyamet koptuğunu söyledi.
Ayrımcılık Yerine Ortak Akıl
Ufuk Uras ise pozitif ayrımcılık da dahil olmak üzere ortak aklı kurumsal kılmak için bir ayakları Meclis’te bir ayakları sokakta çalışacaklarını söyleyerek, "Reçete okumakla toplum iyileştirilmez. Seçmenlerle kurduğumuz ilişkide ekmek ve demokrasi mücadelesinin beraberliğini gördük. Parlamentoda ne yapacağımız belli değil, bunu halkla beraber belirleyeceğiz ancak ne yapmayacağımız belli. Türkiye 23 Temmuz’da tarihsel bir eşikten geçmiş olacak" dedi.
* (13 Temmuz 2007 tarihli BİRGÜN Gazetesi’nden alınmıştır)

Sayı : 2007 08

Yayınlanma Tarihi: 2007-08-01 00:00:00