Avukat Dorogova’ya ‘Kurşun’ Mektupla Geldi

0
11

Nalçik – Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te 13 Ekim 2005’de güvenlik ve istihbarat binalarını basan gençlerin avukatlığını yapan ve Müslüman kimliği ile tanınan Larisa Dorogova tehditler alıyor.
En son hapishaneye müvekkilini görmeye gittiğinde içeri alınmayan ve hakarete maruz kalan Dorogova’ya içinde Kalaşnikof silaha ait bir merminin bulunduğu mektup zarfı gönderildi. Dün zarfı posta kutusunda bulduğunu belirten ‘başörtülü’ bayan avukat ayetler eşliğinde ölüm tehdidi savuran mektubun özellikle Müslüman bir örgütten gönderildiği izlenimi verildiğinin altını çizdi.
Dorogova birkaç gün önce de provoke edici başka bir mektup aldığını belirterek, “Bu mektupların profesyonel çalışmalarıma yönelik baskı amaçlı olduğu anlaşılıyor. Mermi de hayatıma yönelik gerçek bir tehdidin varlığını gösteriyor” dedi.
Dorogova "Müslümanların beni öldürmesi için bir nedenleri yok. Onlardan hiç birine bir kötülük yapmadım. Bu mektuplar bir taraftan beni korkutmaya, diğer taraftan başıma bir şey geldiği takdirde kimin suçlanacağına yönelik mektuplardır" değerlendirmesini yaptı.
Dorogova, mermi ve mektupları Nalçik savcılığına teslim ettiğini söyledi.
Nalçik olaylarında ‘hukukun tecellisi için çalışan’ Dorogova, baskın sırasında öldürülen gençlerin cesetlerinin ailelerine teslim edilmemesi üzerine Avrupa Ä°nsan Hakları Mahkemesi’ne açılan davanın öncüsüydü. Bu dava sayesinde Rusya devletinin cesetleri yaktığı da ortaya çıkmıştı. Dorogova bugünlerde Strasbourg’a birkaç yeni dava götürmeye hazırlanıyor.

Kaynak: Ajans Kafkas

Sayı : 2008 04

Yayınlanma Tarihi: 2008-04-01 00:00:00