Hillary Clinton’ın demeci

0
121

Hillary Clinton’ın Gürcistan ve Ukrayna Hakkındaki Demeci
Rusya’nın Gürcistan’a tavrından ve komşularına uyguladığı politikalardan çok rahatsızlık duyuyorum.
Birkaç hafta önce NATO’ya Bükreş zirvesinde Gürcistan ve Ukrayna’ya MAP (Üyelik Eylem Planı) vermesi konusunda çağrıda bulundum.Bu durumun George Bush için trans Atlantik komitesindeki liderliği için iyi bir etkisi olacağı konusunu da vurguladım.
MAP konusundaki desteğimin nedeni Tiflis ve Kiev’e olumlu bir sinyal vermek ve onları
uyguladıkları olumlu reformlar konusunda vazgeçmemeleri için cesaretlendirmek ve aynı zamanda Moskova’ya sözkonusu ülkelerin gelecekteki güvenlikleri konusundaki ilgimizi gösteren bir ikaz niteliğinde olması idi.
NATO müttefiklerini bu konuda ikna edemeyen George Bush’un yetersizliğinden büyük üzüntü duyuyorum.Bu durum bir Birleşik Devletler Başkanının bir NATO zirvesinde ilan ettiği hedeflerine ulaşma konusundaki başarısızlığı anlamında belleklerdeki ilk örnek olacaktır.
Şimdi Rusya Bükreş zirvesinde oluşan birlik eksikliğinin avantajını kullanacak ve sınırındaki genç demokrasiler üzerindeki baskısını daha da fazlalaştıracaktır.Moskova’nın bu haftaki hareketi Abhazya ve Güney Osetya gibi ayrılıkçı bölgelerle bağını güçlendirerek Gürcistan’ın bölgesel bütünlüğününe sinsice zarar vermek ve Başkan Mikeil Saakashvili hükümetini sarsmak planlarıdır.
Gürcistan çalkantılı bölgede küçük bir demokratik ülkedir.Sinsice zarar verilmesine izin verilmemelidir.2 hafta önce Başkan Bush Başkan Putin ile Gürcistan sınırına sadece birkaç kilometre ötede oturmuştur.Vladimir Putin ile olan yakın çalışma arkadaşlıklığıyla övünmüştür.Başkan Bush Rusya yönetimine attıkları adımları iptal etmeleri için çağrıda bulunmalıdır.
Başkan Bush’a Tiflis’e Gürcistan hükümetine olan desteğimizi göstermek için derhal kıdemli bir temsilci yollaması konusunda çağrıda bulunuyorum.Birleşik Devletler ; Birleşik Devletler Güvenlik konseyinde, NATO’nun Kuzey Atlantik Konseyinin
özel bir 26+1 oturumunda ve NATO-Rusya konseyinde bu konuyu gündeme getirmelidir.Rusya’nın Birleşik Devletler ve Avrupalı ortaklarımızdan Gürcistan’ın güvenliği ve bölgesel bütünlüğü konusundaki ortak hassasiyetimizi belirten bir mesaj duymasına ihtiyaç vardır.
Rusya’nın rahatsızlık verici eylemleri sadece bunlar değildir.Kıdemli Rus yetkililer Ukrayna’nın NATO ile bağlarını derinleştirmelerini engellemek için baskı kampanyaları oluşturmakla meşguller.Başkan Putin Ukrayna’yı hedef alan nükleer füzeler ihtimalini bile ileri sürmüştür.
Rusya ile tekrar soğuk savaşa dönmeyi ne savunuyor ne de tasavvur ediyorum, G-8
De kalmamız gerektiğine inanıyorum.Birleşik devletler ve müttefikleri Moskova ile ilgili artan endişelerimizi belirtmelidir.Ancak şu anki yönetimin Rusya ilişkileri ile ilgili yanlış yöntemleri Moskova’yı içinden geldiği gibi istediğini yapma inancına itmiştir.Amerika ve müttefikleri daha iyisini yapabilirler ve yapmalıdırlar.                                                     18.Nisan.2008
Çeviri: Serap Canbek
Orijinal metin için kaynak: circassianworld

Sayı : 2008 04

Yayınlanma Tarihi: 2008-04-01 00:00:00