Adıgey’de Petrol ve Doğal Gaz Çıkarılması İçin Çalışılıyor

0
9

Petrol ve doğal gaz araştırma firması OOO Yuzgazenerdji öncülüğünde, İngiliz firması JKX OIL&Gas Pic temsilcileri Adigey Cumhuriyeti (AC) Başkanı Aslan Thak’uşın ile 22 nisanda görüştü. Görüşmeye AC Başbakanı ve Ekonomik Gelişme ve Ticaret Bakanı, İngiliz firması genel direktörü Paul Davis ve diğer yetkililer katıldı.
Toplantıda yapılan konuşmalar:
-Aslan Thak’uşın: Sözkonusu firma bir süreden beri AC’nde faaliyette. Bu kısa çalışma süresi içinde, önceden belirlenen hedeflere ulaşıldı. Bu da karşılıklı güveni pekiştirdi. Firma doğal gaz alanında 25.8 milyon ruble tutarında bir yatırım yaptı ve ekonomimize katkıda bulundu.
Rusya ve Adigey yasalarına uygun olarak yatırım yapacak yeni yatırımcılara büyük bir gereksinim duyuyor ve onları cumhuriyetimizde görmek istiyoruz. Yatırımcılar bugün için ekonomimize katkıda bulunuyor, bu katkıları kuşkusuz karşılıksız kalmayacaktır. Onlar da biz de sonunda bu işten kazançlı çıkacağız.
-Paul Davis: Adigey’e kendi isteğimizle geldik. Gerek proje bazında ve gerekse diğer konularda bize destek ve yardımlarını esirgemeyen Başkan Thak’uşın’a teşekkür ediyoruz. Proje, teknik yönden mükemmel, hayata geçtiğinde sonucundan hem cumhuriyetiniz ve hem de firmamız kazançlı çıkacaktır.
Projeye uygun mükemmel bir yatırım programı hazırladık. Her yıl için 50 milyon dolar olmak üzere üç yıl boyunca yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Bu parayı teknik donanım ve daha başka çalışmalarımız için kullanacağız. 2008 yılı sonuna doğru yüz kadar Adigeyli için iş olanağı yaratmış olacağız. İleride sayı daha da artacak. Eğitilmiş teknik elemanlara gereksinim duyuyoruz. Bunun için kadroları eğitme sorunumuz da var.
-Aslan Thak’uşın: Gereksinim duyulan elemanların tümü Cumhuriyetimiz içinden sağlanabilir. Moskova, Maykop ve diğer yerlerde okuyan Adigeyli öğrencilerimiz de vardır.
Toplantı, 1688 yılında yayınlamış olan ve o sıralar Adigeler’in yayılmış olduğu yerleri gösteren bir haritanın Aslan Thak’uşın’a sunulması, Başkan’ın da konuklara armağanlar vermesiyle sona erdi.
Adam THARKOHO
Kaynak: Adygvoice (23.04.2008, internet)
Çev: Hapi C. Yıldız

Sayı : 2008 06

Yayınlanma Tarihi: 2008-06-01 00:00:00