Esmerler Giremez!

0
29

BASINDAN
Adam sarhoştu. Kızlara yaklaşıp birlikte bira içmeyi önerdi. Kızların çoğu tiksintiyle başını çevirdi, ama en büyükleri öneriyi kabul etti. Küçükler ona şaşkınlıkla bakarken adam biraları almıştı bile. Kız biraları arkadaşlarına dağıtırken adamı ‘‘daha sakin bir yerde içip eğlenmek’’ için kolayca ikna etmişti.
Adam önde, yedi kız arkada ormanlık alana girdiler. Bir süre sonra kızlardan büyüğü arkadaşlarıyla fısıldaştı. Adam ne oluyor demeye kalmadan bira şişeleri kafasına inmeye başladı. Kırlaşmış saçlarıyla esmer derisinin birleştiği yerden koyu kırmızı kanlar süzüldü. Yere düşen adamın üzerine şişeler, taşlar, tekmeler yağdı.
Kısa süre sonra yedi kız, cesedin yanından usulca uzaklaştı. Gözleri nefretle parlayan kızlar, ‘‘kara popolara işte böyle ders vermek gerektiğini’’ söylüyorlardı.
Bu cinayet Moskova yakınlarında bir kasabada işlenmişti. 54 yaşındaki Azeri işçiyi öldüren kızlardan yalnızca biri 18 yaşının üstündeydi. Böylece ırkçı saldırılar serisine ilk kez çocuklar tarafından işlenen bir cinayet ekleniyordu.
Sonra ‘‘ırkçı çocukların’’ın devamı geldi. Hem de örgütlü olarak ‘‘Dazlaklar’’ ve benzeri çizgide 150 kadar ırkçı, şovenist ve faşist örgüt kuruldu birkaç yıl içinde Rusya’da. Saflarında tahminen 70 bin kişiyi birleştirmişlerdi.
Bunların çoğu 14-20 yaşlarındaydı. Yollarda ve metroda ‘‘Rusya Ruslarındır!’’ diye haykırarak hiç tanımadıkları siyah saçlı, çekik gözlü, kara veya sarı derili insanlara saldırıyorlar, bazen dövüp yaralıyor, bazen de öldürüyorlardı.
Öldürülen ve yaralananlar arasında Azeriler, Tacikler ve Afrikalılar başta geliyordu. Türkler de saldırılardan nasibini alıyordu.
Rusya’da bu yılın başından beri 70 kişi ırkçılar tarafından öldürüldü. Geçen yıl boyunca öldürülenlerin toplamı 67 idi.
İktidarın ırkçılara karşı etkin önlemler aldığını söylemek zor. Hatta bazen gerçek milliyetçiliği kendisinin temsil ettiğini anlatırken bu örgütlerden olumsuz örnek olarak ‘‘yararlanıyor’’ gibi.
 ‘‘Başka yerlerden gelip büyük kentlerin huzurunu bozan esmerlerin sınırdışı edilmesi’’ talebini artık sıradan insanların çoğu destekler oldu.
Yolda kimlik kontrolü yapan polis en başta esmerleri durduruyor. Dairesini ilanla kiraya verenler ‘‘Yalnızca Ruslar’a’’ veya ‘‘Kafkasyalı kabul edilmez’’ türü ekler yazıyor. Hatta bazı restoran ve gece kulübünün kapısında benzeri yasaklara rastlanıyor.
Oysa bir zamanlar Sovyetler’in ABD’yi yıpratmak için en çok kullandığı eleştirilerden biri zencilere yönelik ayrımcılıktı.
Nereden nereye!…
24 Mayıs 2008, Taraf Gazetesi

Sayı : 2008 06

Yayınlanma Tarihi: 2008-06-01 00:00:00