Abhazya’ya iş Gezisi

0
72

17-20 Haziran tarihleri arasında Pitsunda’da yapılan “2008 Abhazya’ya Yatırım ve Perspektifler Forumu”na Türkiye’den Ä°stanbul Dostluk Kulübü (Ä°DK) öncülüğünde 21 işadamı katıldı. Abhazya’nın ekonomik potansiyelini, iş imkanlarını yerinde inceleyen işadamları ortak yatırım için görüşmeler yaptı.
Ä°DK girişimleri ile Ä°stanbul Ticaret Odası (Ä°TO) tarafından organize edilmesi planlanan gezi, Ä°TO’nun resmi katılımının engellenmesi (Gürcistan’ın talebi ile TC Dışişleri Bakanlığı yazılı talimatı ile) üzerine Ä°DK tarafından organize edildi. Rusya Federasyonu ve bağlı cumhuriyetlerin sanayi ve ticaret odaları temsilcileri yanısıra Almanya, Hollanda, Belçika, Lüxemburg ve Bulgaristan başta olmak üzere pekçok ülkeden yatırımcıların katıldığı uluslararası ekonomi forumu son derece başarılı geçti. Türkiyeli işadamları heyetine Ä°DK Başkanı ve Abhazya’nın Dostları girişiminden Handan Demiröz başkanlık etti. Cumhuriyet gazetesinden Gülşah Durak ile Ä°TO yönetim kurulu üyesi Şaban Dişli de Ä°DK’nın misafiri olarak geziye katıldı. 
Türkiye heyetini Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş, Başbakan Aleksandr Ankuab ve ilgili bakanlar, cumhurbaşkanının makamında kabul ettiler. Yetkililere Türkiye heyeti tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi. Heyet başkanı ve katılımcılarla yapılan röportajlara basında geniş yer verildi.
Heyet başkanı Handan Demiröz forumda yaptığı konuşmada, Kafkasya’nın dış dünyaya açılımının ancak ticaret vasıtasıyla gerçekleşebileceğine dikkat çekerek, “Bu nedenle önümüze koyduğumuz en önemli hedef, bu bölgenin vaat ettiği ekonomik olanakları çevremizdeki iş adamlarına gösterebilmek için buraya iş amaçlı bir gezi düzenlemekti. Bunun; Anavatanımız olan Kafkasya’nın dünyada bilinirliliğinin artması ve bölgenin istikrara kavuşması için tek yol olduğunun farkındayız. Bu gezinin Rusya’dan ve diğer Kafkas Cumhuriyetlerinden katılımcılarla zenginleşen bir Forum kapsamına alınmasının, bizi tahmin ettiğimizden daha verimli sonuçlara götüreceğine inanıyoruz” dedi.
Abhazya’nın, sadece Çerkesler için değil, iş dünyasında belli bir birikime sahip profesyoneller ve yeni pazar arayışındaki Türk girişimciler için de bir cazibe merkezi olduğunu belirten Demiröz, şöyle konuştu:
”Türkiye ekonomisinin hemen hemen yarısını temsil eden Ä°TO aracılığıyla yaptığımız çağrılara gelen cevaplar tahmin ettiğimizin çok üstünde oldu. Duyurularımızda; *Abhazya’nın turizm konusunda zaten doğal kaynaklara sahip olduğunu, fakat bu potansiyeli kullanmak için fiziki altyapı ve hizmet alanlarında yatırıma ihtiyaç duyulduğunu;
*2014 Kış Olimpiyatları’nın Abhazya’ya oldukça yakın olan Soçi’de yapılacak olmasının bölge ekonomisini hareketlendirmeye şimdiden başladığını;
*Savaş sonrası yeniden yapılanma sürecinde gerek yaşam alanlarının, gerekse üretim tesislerinin inşası ve tamiri için inşaat ve müteahhitlik hizmetlerine ihtiyaç duyulduğunu; *Organik tarım, ambalaj, enerji, lojistik gibi sektörlerin gelecek vaat ettiğini ve her alanda girişimcinin ilgisini çekeceğini vurguladık.
Ve gelen başvurular çağrılarımızın amacına ulaştığını kanıtladı. Bu ilgi; bu topraklarla olan duygusal bağların değil, aynı zamanda aklın da bize Abhazya’yı işaret ettiğini gösteriyor.”
Forumun ertesi günü yapılan ikili görüşmeler ve yatırım alanlarının yerinde ziyareti sonrası heyet Türkiye’ye döndü. (Kaynak: ANKA ve Ä°nternet)

Sayı : 2008 07

Yayınlanma Tarihi: 2008-07-01 00:00:00