Adıgey’de Tıp Eğitiminde Yeni Bir Sayfa Açıldı

0
118

MDTÜ bünyesinde yeni bir Tıp Enstitüsü açıldı. Bugün için bu yeni enstitü ile Kuban Tıp Enstitüsü öğretim kadrolarının Adigey’de eğitilmeleri olanaklı.

Adigey Cumhuriyeti (AC) Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın ile Krasnodar Kray’da bulunan Kuban Devlet Tıp Üniversitesi (KDTÜ) Rektörü Mihail Çerkasov önemli bir buluşma gerçekleştirdi. Buluşmada AC Başbakanı Murat Kumpıl, AC Sağlık Bakanı Mıhamed Bors, AC Bilim ve Eğitim Bakanı Ramazan Bedanıko ve Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi (MDTÜ) Rektörü Hazret Bleğoj da bulundu.
Buluşmada 15 yıl önce, KDTÜ’nin bir kolu olarak açılmış olan Kuban Devlet Tıp Enstitüsü’nün MDTÜ’ne bağlı Tıp Enstitüsü’ne katılması konusu ele alındı.
Aslan Thak’uşın: Bugün cumhuriyetimizde 1000 kadar doktor açığı var. Çok üzgünüm, KDTÜ’nin Adigey’deki kolu gereksinimi karşılayamıyor, yılda ancak 50 doktor mezun edebiliyor. 15 yıl boyunca umulan başarıyı da gösteremedi. Bu nedenle daha çok maddi ve teknik yatırımda bulunmamız gerekiyor.
Devlet Başkanı’nın belirlemesine göre, kendi rektörlüğü sırasında MDTÜ bünyesinde yeni bir Tıp Enstitüsü açıldı. Bugün için bu yeni enstitü ile Kuban Tıp Enstitüsü öğretim kadrolarının Adigey’de eğitilmeleri olanaklı. Federal ve cumhuriyet bütçelerinden alınan ödeneklerin bir araya getirilmesi ile gerekli giderler de karşılanabilecektir. Ayrıca federal ve cumhuriyet bütçelerinden alınan ödenekleri bekleyen 100 kadar okulun daha bulunduğu da belirtildi.
Aslan Thak’uşın’ ın belirlemesine göre, KDTÜ’nin Adigey kolu, yani Kuban Tıp Enstitüsü yönetiminde bir değişiklik yapılması, uzmanlık eğitimi için federal bir yapı oluşturulması gerekiyor. Bu sayede her iki tıp enstitüsünün eksikliklerinin saptanmaları ve giderek de birleştirilmeleri gerçekleştirilebilecektir.
Mihail Çerkasov: Bir regionda (cumhuriyet ya da ilde) iki ayrı tıp okulu bulunması durumu bir temele dayanmıyor, bu yüzden gerekli öğretim kadroları da tamamlanamıyor. Biz bu iki tıp kuruluşunun birleştirilmesi projesini destekliyoruz. Bizim Adigey’deki enstitümüzde görevli öğretim elemanlarına, görevlerini sürdürecekleri konusunda güvence vermiş olmanız, bizim beklentimizi karşılıyor.
Toplantıda Hazret Bleğoj ile Mihail Çerkasov’un birlikte saptamış oldukları sonuçlara göre, her iki tıp okulu arasındaki işbirliği gelişiyor. MDTÜ ile KDTÜ’nin tıp enstitüleri arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi için bir anlaşma imzalanması da kararlaştırıldı.
AC Devlet Başkanlığı Basın Bürosu
Kaynak: Аdıga maq (10.06.2008, internet)
Çev: Hapi C. Yıldız

Sayı : 2008 07

Yayınlanma Tarihi: 2008-07-01 00:00:00