Ergenekon Operasyonu Türkiye’yi Salladı.

0
111

AKP’nin demokrasi anlayışı yeterince teşhir olmuştur. Ergenekon çetesi tek başına hükümete karşı örgütlenmiş darbe yanlısı bir çete değildir. Bu çetenin ortak paydası Türkiye halklarına karşı düşmanlıktır.

Uzunca bir süredir askıya alınmış bulunan Ergenekon dosyasının 1 Temmuz’da yapılan ve aralarında iki emekli orgeneral Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un da bulunduğu çok sayıda sanığın gözaltına alındığı operasyonla yeniden açılması, neredeyse siyasal yelpazenin tümünü kapsayan bir tartışmaya yol açtı. Danıştay baskını, Cumhuriyet Gazetesi’nin bombalanması ve Hrant Dink cinayetinin gerisinde Ergenekon çetesinin olduğu iddiası, Nokta dergisini kapattıran darbe gündemli günlüklerin yeniden ifşası gibi gelişmeler toplumun geniş bir kesiminin kafasını fazlasıyla karıştırdı.
Bu kafa karışıklığı çok yönlü elbette. Bir yanda hükümet politikalarının etkisi altında kalanlar var. Bunlara bakılsa, AKP darbeye ve darbecilere karşı tutum alıyor, Türkiye’nin kökleşmiş önyargılarla yönetilmesinin önüne geçmek, ordunun etkisini sınırlamak istiyor. Ama her şeyin ötesinde bu kesimler açısından AKP, Ergenekonculara karşı “demokrasi mücadelesi” veriyor.
Ä°lk kez olmamakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde emekli de olsa orgeneral düzeyinde askerlerin gözaltına alınmasının ve böylelikle ordunun dokunulmazlık zırhının bir ölçüde delinmesinin ve askeri kliğin ve onun uzantılarının uğursuz eylem, plan ve düşüncelerinin kamuoyunda tartışılabilir / eleştirilebilir hale gelmesinin objektif olarak olumlu bir nitelik taşıdığı yadsınamaz elbet. Evet, tıpkı Susurluk sonrası süreçte olduğu gibi, siyasal gericiliğin saflarındaki anlaşmazlık, sürtüşme ve çatışmaların devrimci ve demokratik güçlerin bir hamle yapmaları için yeni olanaklar sunduğu söylenebilir. Ancak, Ä°slamcı ve Liberal gerici yazarlarımızın bizi inandırmak istediklerinin tersine, gerek ülkenin tarihi ve gerekse son yılların pratiği bu soruşturmayı; gericilik, şovenizm ve emperyalizme uşaklıkta askeri klikle yarışmakta olan Ä°slamcı burjuvazinin temsilcisi AKP hükümetinin hanesine yazılması gereken bir demokrasi hamlesi saymayı olanaksız kılıyor. Kendi hakkında açılan ve hukuksal niteliği tartışmalı kapatma davasına ciddi bir direnme ve tepki göstermeyen AKP’nin emekli orgeneralleri tutuklatabilmesi olanaklı mı? Bunun böyle olmadığının en çarpıcı kanıtlarından birisi 2004 yılındaki –Ayışığı ve Sarıkız kod adlı- darbe girişimlerini soruşturmak için bir önerge hazırlayan milletvekili ve ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras’ın CHP, MHP ve DSP’nin yanısıra AKP’den de destek bulamamasıdır.
Yine de AKP’nin demokrasi anlayışı yeterince teşhir olduğu için, Ergenekoncular’ın iç yüzüne bakmak gerekiyor. Bugün “AKP’ye karşı darbe girişimi yapmakla” suçlanan, kendilerine ve destekçilerine göre ise islami gericiliğe karşı mücadelenin bedelini ödeyen bu kimseler kim?
Ergenekon çetesinin mensuplarının bir kısmı zaten emekli-rütbeli askerler. Bu askerlerin rütbelerini, hiyerarşik konumlarını Kürt halkına dönük sürdürülen kirli savaştaki etkin konumlarına borçlu oldukları bir gerçektir. Bunlar dışında çetenin içinde bir de eline bulaşmamış kir kalmayanlar bulunuyor.
Örneğin Osman Gürbüz… Ergenekon operasyonu kapsamında Antalya’da gözaltına alınan Osman Gürbüz’ün ismi bugüne kadar birçok kez değişik çetelerin içinde geçti. Susurluk soruşturması, Cem Ersever, Mahmut Yıldırım ve Abdullah Çatlı ile birlikte anılan Osman Gürbüz’ün bugüne kadar Marmara bölgesinde görev yapan ve adı Ergenekon soruşturmasına karışan komutanlar tarafından korunduğu ileri sürülüyor. Osman Gürbüz’ün elinden damlayan kanın haddi hesabı yok! Suç listesinde uyuşturucudan eşini yaralamaya, öğrenci yurdunda kalan bir kadına tecavüzden Susurluk’a kadar.. yok yok!
Ya da Şener Eruygur… Metris Cezaevi’nden F tipine sevkedilen Eruygur, ordudan henüz emekli olmadığı günlerde hemen herkese darbenin ihtiyaç olduğunu propaganda etmeye çalışmış ve emeklilik sonrasında da bu alışkanlığından vazgeçmemiş. Darbe günlüklerinde Eruygur ve darbe tutkusu ile ilgili bölümler tam bir kara mizah örneği.
Bu örnekler Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan isimlerin her birinden yapılacak alıntılarla çoğaltılabilir. Asker kökenli isimlerin askerlik yaşamları boyunca yer aldıkları operasyonların bilânçosuna bakılabilir.
Bütün bu tablo gösterecektir ki, Ergenekon çetesi tek başına hükümete karşı örgütlenmiş darbe yanlısı bir çete değildir. Bu çetenin ortak paydası Türkiye halklarına karşı düşmanlıktır.

Sayı : 2008 07

Yayınlanma Tarihi: 2008-07-01 00:00:00