Kafkasya’dan kısa kısa

0
59

Abhaz Milletvekili hayatını kaybetti
Milletvekili Omar Korciya kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Korciya, milletvekilliğinin yanında başarılı bir işadamıydı ve Sohum bira fabrikasının da sahibiydi.
Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar’da polislere yönelik saldırıların artması üzerine ülkenin önde gelen sivil toplum örgütleri ve resmi kurumları dün başkent Nalçik’te terörü telin ve Devlet Başkanı Arsen Kanokov’un ekonomik kalkınma programına destek mitingi düzenledi.
Sohum Hava Alanı Açılıyor
Sohum hava alanının çok yakında açılacağı bildirildi. Hava alanı ve güzergahında hazırlıklar başladı.
Kabardey Balkar’da Protesto
‘Bizler barış ve uzlaşıdan yana, terörizm ve zalimliğe karşıyız’, ‘Ülke gençliği toprağımızda barıştan yana’, ‘Çok milletli Rusya, ülkemizin en önemli zenginliği’, ‘Teröristler hesaba çekilsin’ yazılı pankartların taşındığı mitingde en az 20 kişi konuşma yaptı. Abhazya Meydanı’nda iki saat süren mitingde Rus kültür merkezi ‘Veç’in başkanı Anatoli Kanunnikov, uğrunda silah kullanılacak bir amaç olmadığının altını çizip yaşlı nesli, çocuklarının halk karşıtı gruplara çekilmesine izin vermemeye çağırdı.
Abhaz Demiryolları Onarılıyor
Abhazya demiryollarının Rusya’dan gelen ekip tarafından kontrolü ve onarımı devam ediyor. Bir uçtan diğer uca ülkenin tüm demiryolları elden geçiriliyor.
Oset Liderden Sert Çıkış
Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, Batılı güçlerin Kuzey Osetya’nın Rusya’dan ayrılıp Güney Osetya ile ortak bağımsız devlet kurmasını telkin ettiğini belirterek “Rusya’sız Kafkasya bize lazım değil” diye çıkış yaptı.
Yediç’in koleksiyonundan Adıge kültür sergisi 
Nalçik/Ajans Kafkas – Adıge yazar Batıray Yediç’ın farklı ülkelerden topladığı Adıgeler’le ilgili kitap ve haritalar Kabardey Balkar’ın başkenti Nalçik’te sergilendi. Kabardey-Balkar Milli Müzesi’nde açılan sergide yer alan 100 kadar eser, doktorasını yaptığı Almanya’da 35 yıl yaşadıktan sonra Adıgey’in başkenti Maykop’a yerleşen Yediç’in evinde sakladığı koleksiyonun onda birini oluşturuyor.
Karaçay-Çerkes’de üç polis öldürüldü 
Çerkesk/Ajans Kafkas – Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti, bir kafede oturan polislere düzenlenen saldırıyla sarsıldı. Karaçayevsk kentinde kimliği belirsiz kişilerin silahla taradığı üç polis olay yerinde öldü. Verilen bilgilere göre polisler saat 23:30’da şehirdeki kafelerden birine akşam yemeği yemek üzere geldi. Polisler içeri girer girmez üç kişi koşarak kafeye yaklaşıp ateş etmeye başladı. Üç polis de kurşunların hedefi oldu. Güvenlik güçleri saldırganları yakalamak için operasyon başlatırken saldırıyı düzenleyenlerin kimler olduğuna dair bilgi elde edilemedi. Karaçayevsk’te 2005-2006’da öldürülen polislerin sayısı 12’yi buldu. Toplumda radikal grupların terörle mücadele konusunda acımasızca davranan polislerden intikam aldığı söylentileri dolaşıyor. Karaçay-Çerkes’te polis teşkilatına yönelik son saldırı 26 Aralık 2007’de başkent Çerkessk’te meydana gelmişti. O olayda zanlı ele geçirildiği esnada üzerindeki bombayı patlatmıştı.

Sayı : 2008 07

Yayınlanma Tarihi: 2008-07-01 00:00:00