Kommersant, Gürcistan’ın Abhazya’yı parçalama planını açıkladı

0
128

Plana göre, bu bölgede bulunan Rus Barış gücü askerleri çıkacak, bölgenin güvenliğini Gürcistan ve Abhazya polisleri birlikte sağlayacak. Kodor Nehri’nin kuzeyi tamamen Rusya’nın kontrolüne bırakılacak

Rusya Federasyonu’nun önde gelen gazetelerinden Kommersant, Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş’ın Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaretin bir nedeninin de, Gürcistan’ın sunduğu yeni ‘Gürcistan – Abhazya Barış Planı’nını Kremlin yönetimi ile müzakere etmek olduğunu yazdı.
Kommersant’ın hem Gürcistan yönetimi, hem de Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Gürcistan’ın sunduğu yeni Abhazya Barış Planı’nın detayları, 23 Haziran’da Moskova’da bir araya gelen Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigol Vaşadze ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigor Karasin arasında müzakere edildi.
Gürcistan’ın Hazırladığı Abhazya Barış Planı
Söz konusu yeni ‘Abhazya Barış Planı’na göre Abhazya pratikte ikiye bölünecek. Bir kısmını Rusya kontrol edecek, diğer kısmı ise Gürcistan’ın kontrolünde olacak. Kommersant gazetesine göre, yeni Abhazya Barış Planı, Gürcü mültecilerin toplu olarak Abhazya’nın Gal ve Oçamçira bölgelerine dönmelerini öngörüyor. Plana göre, bu bölgede bulunan Rus Barış gücü askerleri çıkacak, bölgenin güvenliğini Gürcistan ve Abhazya polisleri birlikte sağlayacak. Kodor Nehri’nin kuzeyi tamamen Rusya’nın kontrolüne bırakılacak. Gürcistan da bu bölgeye, yani Kodor Nehri’nin kuzeyine Gürcü mültecilerin dönmesi talebinden vazgeçecek. Yeni Abhazya barış planının detaylarına göre Tiflis Rusya kapitalinin Abhazya’ya gelmesine karşı çıkmayacak. Bunun yanında Tiflis Rusya Federasyonu yönetiminden formalite icabı da olsa Abhazya ve Güney Osetya ile direkt ilişki kurulmasını içeren kararın iptal edilmesini istiyor.                
Kommersant’a göre, planın politik tarafı, Abhazya’nın hukuki yapısının sağlamlaştırılması, yani garanti altına alınması, bunun yanında Gürcistan’ın içerisinde çok geniş bir statü tanınmasını öngörüyor. Ancak pratikte Kodor nehrinin kuzeyi bu kapsamda yer almayacak. Kaynak: Kafkasevi

Sayı : 2008 07

Yayınlanma Tarihi: 2008-07-01 00:00:00