Jineps’in Güney Osetya’ya Barış Yürüyüşü

0
204

31. sayımızı bu kirli savaş eksenli içerikle yeniden düzenleyerek ve bugüne kadarki basım adetini bu sayımızda 10 katına çıkarıp gerekirse sokak sokak gazetemizi dağıtarak bu insanlık suçunu ve suç ortaklarını Türkiye halklarının vicdanında mahkum edeceğiz

09.08.2008 Cumartesi günü düzenlediğimiz Gürcistan’ın Güney Osetya’yı işgalini ve etnik temizlik yürütmesini protesto eylemimiz; pankart, afiş ve sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi önünden başlayarak Taksim Meydanı’na kadar devam eden yürüyüşümüzün  ardından basın açıklaması metnimizin okunması ile tamamlanmıştır.
 
Yapılması çok kısa bir sürede kararlaştırılan protestoda; Jineps çalışanları, okurları, Oset Diasporası’nın önemli temsilcisi Alan Vakfı emektarları, diğer Kafkasyalı kişi ve kurumlar ve bu trajediye sessiz kalmayan demokratik kamuoyundan dostlarımız ile birlikte toplamda 150’ye yakın insan yer almıştır. Katılımcılara teşekkür ederiz.
 
Eylem sonrası çeşitli interaktif iletişim alanları katılımcı sayısını gerçeğinden çok az göstermiştir. TV kanallarının da sanki Gürcistan saldırıya uğramış gibi taraflı yayın politikası göz önüne alındığında, bunda şaşılacak bir şey olmadığını görüyoruz. Bu tutum, Kafkasya’da ki vahşete ABD emperyalizminin çıkarları doğrultusunda yaklaşım sergileyen ve medyanın büyük bir kısmını kontrolü altına alan AKP iktidarının bilindik bakış açısının bir parçasıdır. Kendileri de kanla beslenen egemenlerin sesi olan boyalı medyanın, ezilen mağdur halkların yaşadığı bu gerçekliğe ışık tutmasını zaten beklemiyoruz. Ama insanlık onurunu ve meslek etiğini korumaya çalışan meslektaşımız olan dostlarımızın gerçekleri gün yüzüne çıkarmasına sadece bizlerin değil, tüm insanlığın ihtiyacı olduğunu anımsatmak isteriz. Bizler, bu önemli ihtiyaçtan ve doğruları her koşulda savunma ilkemizden hareketle çıkmaya hazır olan 31. sayımızı bu kirli savaş eksenli içerikle yeniden düzenleyerek ve bugüne kadarki basım adetini bu sayımızda 10 katına çıkarıp gerekirse sokak sokak gazetemizi dağıtarak bu insanlık suçunu ve suç ortaklarını Türkiye halklarının vicdanında mahkum edeceğiz. Başta Çerkes halkı olmak üzere, emperyal öznelerin ihtiyacı üzerinden başlatılan bu kirli savaşın mağdurlarından Gürcü halkından savaş karşıtlarının ve demokratik kamuoyundan dostlarımızın "onurlu barıştan" yana dayanışma sergileyeceklerinden kuşkumuz yoktur.
 
Özelde Kafkas halklarının sesi olan ama genelde de tüm halkların eşit, bir arada ve barış içerisinde yaşamasını savunan JÄ°NEPS, her zamanki bağımsız çizgisinin bir ifadesi olarak bu eylemi düzenleyerek bir kapı aralamakla birlikte, halk temsilcilerimizin kararları, genel temayüller ve halkımızın beklentileri doğrultusunda tutum sergilemeye ısrarla devam edecektir. Yardım kampanyaları, mitingler ve en başta Gürcülerden olmak üzere diğer halklardan ileri unsurlarla bu emperyal savaşın sorumlularının teşhir edilmesi v.b. çalışmalara açık destek vereceğimizi şimdiden belirtmek isteriz.
 
ABD kontrgerillaları tarafindan saldırıya uğrayan Oset kardeslerimize ve kendi başındaki faşistlerin ahmakça politikalarının kurbanı olan mağdur Gürcü halkına kayıplarından dolayı bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Komşumuz Irak’a "özgürlük" götürme adına, bu ülkeyi dört parçaya bölen ama Kafkasyalılar’a ait topraklardan bahsederken "Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü" referans alan ABD tröstlerinin sözcüsü BUSH’u ve işbirlikçi kuklalarını şiddetle kınıyoruz.
 
HALKLARLA DEĞİL, HALKLARI BİRBİRİNE KIRDIRAN EMPERYAL SAVAŞLARLA SAVAŞMAK GEREK!..
 
Bağımsızlık, Demokrasi, Özgürlük ve Birlik için,
JÄ°NEPS

Sayı : 2008 08

Yayınlanma Tarihi: 2008-08-01 00:00:00