Ülkemiz ve Dünya Kamuoyuna Duyuru

0
73

Güney Osetya’nın Gürcistan tarafından işgali dolayısıyla demokrasiye ve insanlığın en kutsal değeri olan özgür yaşama hakkına inanan Dünya Ülkeleri ve kendi Ülkemizin, Cumhuriyetimizin yetkililerine sesleniyoruz.
  
1. Gürcistan’ın iç sorunlarını çözemeyen, batı dünyasının eğiterek, gül devrimi ile iktidara getirdiği Mihail Saakaşvili, yıllar önce bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya’yı yeniden merkeze bağlamak için şimdiye kadar her yola başvurmuştur. Savaş çığırtkanlığı ile iktidarını korumaya çalışan Saakaşvili Güney Osetya’yı işgal ederek, masum halkı, yaşlıları, bebekleri katlederek Kafkasya’nın ve tüm bölgenin bir kaosa doğru sürüklenmesine, 2000 insanın öldürülmesine sebep olmuştur.
 
2. Her ne kadar Rusya’nın Gürcistan’a karşı giriştiği harekat ve Abhazya’nın süratle kuvvetlerini sınıra kaydırarak kısmi seferberlik ilan etmesi neticesi, Saakaşvili Güney Osetya’dan çekileceğini beyan etmiş ise de bütün Uluslar arası İnsan Hakları ve demokrasi kuruluşlarını bu vahşiyane işgal ve katliama son vermek ve yaraların sarılması için hemen göreve çağırıyoruz.
 
Gürcistan tarafından bu şekilde Güney Osetya’nın işgalini ve masum insanların katlini büyük bir acıyla karşılayan Kafkas kökenliler adına Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu ve bağlı dernekleri olarak şiddetle kınıyor ve akan kanların acilen durdurulmasını bütün uluslar arası kuruluşlardan bekliyoruz.
 
Güney Osetya ve Abhaz halklarının da en az Gürcüler kadar kendi vatanlarında bağımsız yaşama haklarının olduğunu da unutmamalıyız.
 
 
GMK. Bulvarı 31/15 Demirtepe/ANKARA Tel:0312 231 0875 Fax:03122310873
www.birkkaffed.org.tr   e-mail:bilgi@birkaffed.org.

3.Binlerce yıldır öz vatanlarında kendi topraklarında yaşayan, asırlarca hürriyet ve bağımsızlıkları için kan ve can vermiş olan Abhazya ve Güney Osetya’nın Stalin tarafından Gürcistan topraklarını genişletmek için nasıl bağımsızlıklarına son verildiğini, SSCB’nin dağılmasından sonra ise bu iki kardeş toplumun bağımsızlıklarını ilan ettiklerini, Dünya ve Ülkemiz kamuoyu tarafından bilinmesine rağmen, maalesef bazı basın ve yayın kuruluşlarındaki “ayrılıkçılar, isyan ettiler, baş kaldırdılar” şeklindeki ifadeler Kafkas kökenli milyonlarca vatandaşımızı rencide etmektedir.
4.Abhazya ve Güney Osetya hiçbir zaman ayrılıkçı bölgeler olmamıştır. Uluslar arası ilişkilerle tanınması için uğraş verilen bağımsız cumhuriyetlerdir. Her iki ülkenin bağımsızlığına karşı vaki olacak her çeşit saldırıya karşı karşılaşacakları her güçlükte bütün Kafkas kökenliler olarak yanlarında olduğumuzu Güney Osetya ve Abhazya halklarının davalarında yalnız olmadıklarını kamuoyuna duyururuz.
 
 Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu
10.08.2008

Sayı : 2008 08

Yayınlanma Tarihi: 2008-08-01 00:00:00