Engin Çeber Metris’te Öldürüldü

0
9

Sarıyer’de Ferhat Gerçek’i vurarak felç olmasına neden olan polislerin ifadesinin bile alınmamasını protesto etmek üzere, Yürüyüş dergisi dağıtırken 28 Eylül’de üç arkadaşıyla birlikte gözaltına alınan Engin Çeber, önce karakolda, sonra gönderildiği Metris cezaevinde gördüğü işkenceler sonucu beyin kanamasından yaşamını yitirdi.
Görevli polis ve infaz koruma memurları ile cezaevinde görevli jandarmalar hakkında suç duyurusunda bulunan avukat Taylan Tanay’ın başvurusu üzerine 8 infaz koruma memuru hakkında dava açıldı. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturmada ifade veren infaz koruma memurlarının ve kaldıkları koğuştaki tutukluların anlattıkları ise Engin Çeber’in öldürülüşünü açıklığa kavuşturan tüyler ürperten ayrıntılarla dolu.
Parmaklıklara Vurdular
Sabah sayımında koğuşa yaklaşık 10-15 gardiyanın geldiğini söyleyen Çeber’in arkadaşları gardiyanların sayımda ayağa kalkmayan Engin’i dövmeye başladığını söylediler. Ä°ki gardiyan’ın Engin’in kafasını tuttuğunu söyleyen Cihan Gün,”Gardiyanlardan biri Engin’in suratına vuruyordu. Diğeri ise kafasından tutup koğuş duvarına vurdu. Bununla yetinmeyip, Engin’i sürükleyip kafasını koğuşun havalandırma demir kapısına vurdular. Demir kapı kapalıydı ve bu olay yaklaşık beş dakika sürdü. Bizi daha sonra yukarı çıkardılar. Aşağıya indiğimizde Engin baygın bir halde sırt üstü koğuşun ortasında yatıyordu. Elini kolunu vücudunu sıkıyor, kasıyordu. Horultu şeklinde sesler çıkarıyordu” dedi.
İşkence Ä°çin Eğitilmişler
Ä°stanbul Tabip Odası Başkanı Gençay Gürsoy, “İşlem gösteriyor ki kafaya iz bırakmayan ‘künt’ darbeler vurulmuş. Yani deride iz bırakmaması nedeniyle etrafına kumaş vb şeyler sarılı sert cisimler kullanılmış. Sanki işkence için eğitilmişler” diye konuştu.
Meclis, Cezaevleri ve Karakollara Gidecek
Engin Çeber’in cezaevinde işkence sonucu ölmesi üzerine Meclis Ä°nsan Haklarını Ä°nceleme Komisyonu harekete geçerek, Ä°stanbul, Diyarbakır, Bandırma ve Sincan cezaevlerinde inceleme yapılması için bir alt komisyon kurdu. Komisyon Zafer Üskül başkanlığında toplanarak, karakollarda ve cezaevlerinde yaşanan olaylar ile işkence ve kötü muamele iddialarını görüştü. Komisyon; Adalet Bakanı Şahin, Engin Çeber’in cezaevinde işkence sonucu öldürüldüğünü kabul etmesi ve bu konuda soruşturma başlatılması nedeniyle, Çeber konusunda bir işlem yapmayacak. 
“İşkenceyi Asgariye Ä°ndirmede Samimiyiz”
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, işkenceyi asgariye indirme konusunda samimi bir çalışma içinde olduklarını anlatarak, BM’nin işkenceyle mücadeleyle ilgili sözleşmesinin bir an önce Türkiye tarafından kabul edilmesi için girişimde bulunmayı düşündüğünü ifade etti.
İşkenceye Tazminat Yasada Var Ama Uygulanmıyor
Memurlar ve kamu görevlilerinin işkence ve kötü muameleden dolayı oluşan tazminat cezalarını ödemeleri ilk kez 26 Mart 2002 yılında kabul edilen uyum paketiyle anayasaya girdi. Anayasanın 129. maddesinde tazminatın işkence ve kötü muameleyi yapan personele rücu ettirilmesi, “Memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yetkilerini kullanırken işledikleri kusurlardan doğan tazminat davaları, kendilerine rücu edilmek kaydıyla ve kanunun gösterdiği şekil ve şartlara uygun olarak, ancak idare aleyhine açılabilir” şeklinde düzenlendi. Ancak geçen altı yıllık sürede ceza işkencecilere ödettirilmedi.

Sayı : 2008 10

Yayınlanma Tarihi: 2008-11-01 00:00:00