Sergey Bagapş: “Gürcistan’ı Silahlandırmaktan vazgeçin”

0
17

Bugün bağımsız Abhazya, Abhaz dilinde “Apsnı” (Canlar Ülkesi) zor geçen bağımsızlık savaşından bu yana yaklaşık 20 yıl geçtikten sonra şimdi kendine geliyor

Sergey BRÄ°LYOV – Vesti-Ru Röportajı
(..)
Soru:
‘Ben Abhazya’ya ilk kez geldim’ diyen herhangi birisi ile konuşulduğunda ve insanlara; ‘Abhazya’nın bağımsızlığı hakkında ne düşünüyorsunuz?’ diye sorulduğunda herkes ‘Mandalina’ diye yanıt veriyor. Dahası nedir?
Sergey BAGAPŞ:
Biliyor musunuz, Mandalina – tok insanlar için gereklidir. Ä°nsanın karnı ne zaman tok ise o zaman mandalinayı afiyetle yer. Aç karnına yerse insanın midesinde yara yapar. Bundan dolayıdır ki Abhazya için birinci sırada dinlenme tesisleri bulunuyor. Altın sarısı dağları ve karadeniz sahilleri çok eskiden beri ünlü idi. Bugün bağımsız Abhazya, Abhaz dilinde “Apsnı” (Canlar Ülkesi) zor geçen bağımsızlık savaşından bu yana yaklaşık 20 yıl geçtikten sonra şimdi kendine geliyor. Geçtiğimiz yıl milyonun üzerinde Rus turist tatile geldi, bu yıl onlara yeni bir hat açmak istiyoruz.. Karaçay- Çerkes’teki Dombay’dan yani Kuzey Bölgesi’nden Güney Bölgesi’ne yol ile birleştirmeyi öneriyoruz.
Bu yol Abhazya’ya gelişi ne kadar kısaltabilir?
Vladikafkas’tan buraya bugün için 16-17 saatte geliniyor. Eğer bu yol açılır ise 5-6 saatte gelinecektir..
Batı yönetimlerinin Gürcü göçmenlerin geriye dönüşleri ile ilgili olarak ısrarları sürüyor. Bu sizce mümkün müdür?
Sıradan bir metematik olayı. Kosova’dan göç eden ne kadar Sırp’ın geri döndüğüne bakalım. 150 bin kişinin içerisinden sadece 5 bin kişi geri döndü. Bizde geri dönenlerin sayısı 55 bin kişi.
Toplam yaşayan Gürcü sayısı?
240 bin kişi. Eğer gerçeği konuşmak gerekirse, bugün için göçmenlerin tamamının Abhazya’ya dönmesine izin veremeyiz, çünkü yeni bir savaş başlatmış oluruz. Biz uluslararası kuruluşlar ile diğer biçimde konuşalım; Gürcistan’ı silahlandırmayı bırakalım, Saakaşvili’yi silahlandırmak -bir kez silahlandırıldı, hep birlikte neler olduğunu gördük? Şimdi tekrar silahlandırılıyor- için harcanan paralar göçmenlere ve aslında Gürcistan’a sosyal alanda uyum sağlamaları için verilen paralardır. İşte olaya gerçekçi ve sivil anlamda çıkış arayalım. Ve biz sorunu bu biçimde ortaya koyalım.
Şimdi sıradan bir dönem değil heryerde kriz var, doğaldır ki, paranın akışını dikkatli bir biçimde kontrol etmek gerekir. Bugün için Rusya’dan gelen paralar nerelere gidiyor?
Birinci sıra olarak karayolu inşaatına harcanıyor… Ä°kincisi; kiliselerin turistlerin ziyareti için hazırlanması gerekiyor, Pitsunda Kilisesi, Novy-Afon Kompleksi, Lıhnı Manastırı…
(
21.03)(vesti.ruabhazyam.com23.03) (kısaltılmıştır)

Sayı : 2009 04

Yayınlanma Tarihi: 2009-04-01 00:00:00