Abhazya’da EğŸitim Dili

0
13

BagapşŸ: ‘Abhazya’daki Gürcü Çocuklar Abhaz Ders Kitapları ile EğŸitim Yapmak Zorunda’

Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş, Abhazya’da yaşayan Gürcü çocukların Abhaz ders kitapları ile eğitim yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş, ‘Abhazya’nın Gal bölgesinde yaşayan Gürcülerin okulda eğitimi anadilde almalarına müsaade edilmediği için haklarının ihlal edildiği’ açıklamalarına tepki gösterdi.

Sergey Bagapş, Gürcistan Dışişleri Bakanlığının Gal bölgesinde yaşayan Gürcülerin ana dillerini öğrenmelerine izin verilmediği açıklamasının doğru olmadığını, Abhazya yönetiminin sadece eğitimin Abhaz ders kitapları ile görülmesi konusunu zorunlu hale getirdiğini söyledi.

Sergey Bagapş, “Evet biz söylüyoruz, ana dilinizi öğrenin ama Abhaz ders kitapları ile coğrafyayı tarihi de öğrenin diyoruz. Biz Gürcü okullarında öğretilen ders kitapları ile değil, Abhazya okullarında öğretilen ders kitapları ile eğitim görmelerini istiyoruz” dedi.

Daha önce Kavkaz Uzel’e açıklamalarda bulunan Abhazya Eğitim Bakanı, Gal bölgesinde 21 okul bulunduğunu, bunun 11’inin Gal Bölgesinin güney taraflarında bulunduğunu ve Gürcü okulu olduğunu söylemişti.

Abhazya Cumhuriyeti’nde toplam 171 okul bulunuyor. Bunlardan 63’ü Abhaz, 50’si Rus, 15’i (Rusca-Abhazca) iki ortak dilde eğitim veriyor. Ayrıca 32 Ermeni ve 11 de Gürcü okulu bulunuyor. (Kafkasevi, 21.04.09)

Sayı : 2009 05

Yayınlanma Tarihi: 2009-05-01 00:00:00