Doğu Akdeniz Dernekleri Gençlik Toplantısı Adana’da Gerçekleşti

0
7

3. sü düzenlenen toplantıya Adana, Kahramanmaraş, Mersin, Osmaniye ve İskenderun’dan 400’e yakın genç katıldı.
Açılışta bir konuşma yapan Adana Kafkas Kültür Derneği Başkanı Yaşar Yılmaz, gençlerin başlatmış olduğu bu toplantıları dernek yönetimi olarak yakından takip ettiklerini ve yürekten destek verdiklerini ifade etti.
Xabze’nin önemine vurgu yapan Yılmaz; 1864 yılında büyük sürgün yaşadıklarını, ailelerin parçalara bölündüğünü, bir kısmının ana vatan Kuzey Kafkasya’da bir kısmının ise Diyaspora’da dağınık şekilde yerleştirildiğini söyledi. Yılmaz, Diyaspora’ya yerleşen Çerkesler’in birlik ve beraberlik içinde yaşamaları için gençlere büyük görev düştüğünü, bu toplantılarla gençlerin kaynaşacağını ve ortak hareket edeceğini belirterek organizasyonda emeği geçen ve toplantı katılımcılarına teşekkür etti.
Adana KKD Gençlik Komisyon Başkanı Yakup Özcan ise, Doğu Akdeniz’de azımsanmayacak sayıda Çerkes bulunduğunu belirterek, böyle organizasyonlarda buluşarak Adiğe Kültürü’nü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.
Kahramanmaraş temsilcisi Meremuko Mahmut Duman ise, 3. sü düzenlenen Doğu Akdeniz Dernekleri Gençlik toplantısına ilk defa katıldıklarını belirterek, kültürü temel alan her türlü faaliyete yürekten destek vereceklerini, bu güzel topluluğu en yakın zamanda Kahramanmaraş’ta ağırlamak istediklerini belirtti.
Konuşmaların ardından Adana KKD’nin yapmış olduğu faaliyetler anlatılırken, özellikle Avrupa Birliği Projeleri hakkında bilgiler verilirdi. Ortak bir proje geliştirilmesi konusunda fikir alış-verişinde bulunuldu.
Öte yandan Çerkes mutfağını yansıtan birbirinden güzel yemekler katılımcılara ikram edilirken program gençlerin düğünüyle son buldu.
Emrullah Canbolat – Nadir Yamaç / K.Maraş
 
 

Sayı : 2009 06

Yayınlanma Tarihi: 2009-06-01 00:00:00