Kafkasya Yanı Başımızda Kanayan Bir Yara

0
7

İBB Gençlik Meclisi gençliğin Kafkasya’yı daha yakından tanımasını sağlamak amacıyla Kafkasya Sempozyumu düzenledi
Kafkasya Bir Masal Ülkesi Değil
Kafkasya Yanı Başımızda Kanayan Bir Yara
 “40’ı aşkın lisanın konuşulduğu bir coğrafyadır Kafkasya. Dünyanın etnik açıdan en zengin bölgesidir. Kafkasya kelimesi masalsı çağrışımlarla gelir genellikle. Bir düşler ülkesi kadar uzak olduğu düşünülür. Oysa Kafkasya yanı başımızda kanayan bir yaradır. Balçıkla sıvanamayacak kadar çıplak; görmezden gelemeyeceğimiz kadar ihtişamlı; duymazdan gelemeyeceğimiz kadar yakın bir çığlıktır Kafkasya!
Gençlik Meclisi olarak bu kaotik coğrafyaya duyarsız kalamadık. Özellikle gençliğin Kafkasya’yı daha yakından tanımasını sağlamak ve bölgede yaşanan sorunlara karşı farkındalığını artırmak için konunun uzmanlarını ve gençleri tarafsız bir platform olan Uluslararası Kafkasya Sempozyumu’nda buluşturduk. Yüzyıllardır işgaller, bağımsızlık mücadeleleri ve etnik savaşlarla çalkalanan Kafkas coğrafyasında giderek kronikleşen bu sorunları farklı perspektifler ışığında masaya yatırdık.
Onlarca etnik grubun yaşadığı bir coğrafyanın sorunları ancak uluslararası katılımın olduğu bir sempozyumda ve tarafsız bir platformda tartışabilir. Bu bağlamda Uluslararası Kafkasya Sempozyumu ile, farklı ülkelerden gelecek katılımcılarla konuya uluslararası bir perspektif getirilmesi amaçlandı.” İBB Gençlik Meclisi.
Uluslararası Kafkasya Sempozyumu
İstanbul Ticaret Üniversitesi Eminönü Kampüsü, 16 Mayıs 09
Program
Açılış Konuşmaları
1. Oturum: Kafkasya’da Kimlik
Konuşmacılar:
Süleyman ŞENSOY
Fehim TAŞTEKİN
Sefer BERZEG
Yücel OĞURLU
2. Oturum: Türkiye-Kafkasya İlişkileri
Konuşmacılar:
Burak KÜNTAY
Necdet PAMİR
Hasan Selim ÖZERTEM
3. Oturum: Kafkasya’da Mikro Milliyetçilik ve Yeni Konjonktür
Konuşmacılar:
Ömer Engin LÜTEM
Bülent ARAS
Doç. Dr. Tuğrul İSMAYIL
Genç Oturum
Bu bölümde, Abhazya, Adıgey, Kabardey-Balkar, Çeçenya, Osetya, Dağıstan ve Gürcistan adına gençler söz aldılar.Jıneps gazetesinden Yalçın Karadaş’ın da katıldığı etkinlikte, Karadaş; “Her tür çabaya karşın Kuzey Kafkasya ve halkları yerine sürekli olarak Güney Kafkasya’nın gündemde oluşuna, ‘Kuzeyde insan ve kültürün, güneyde ise enerji ve paranın ön planda olmasına ve bunun dünya sistemine uygun olduğuna’ dikkat çekerek, bir çok kavramda olduğu gibi ‘Türk’ ve ‘Çerkes’ kavramlarının hep ideolojilere ve devlete sahip olup olmamaya göre yorumlandığına ve saptırıldığına; Çerkes kavramının sürekli daraltılırken, Türk kavramının da sürekli genişletildiğine” dikkat çekti.
Jıneps Haber
İBB: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Sayı : 2009 06

Yayınlanma Tarihi: 2009-06-01 00:00:00