Kafkasya’dan Kısa Kısa

0
22

Nüfus Sayımında Kabardeyler de Çerkes Yazdıracak; Hafitze Hariç…
Rusya Federasyonu’nda 2010 yılında yapılacak nüfus sayımında, Kabardeylerin etnik kimliklerini Rusça olarak Çerkes; anadillerinde ise Adige olarak yazdırmaları için çağrı yapıldı.
RF’da önümüzdeki yıl yapılacak nüfus sayımında, Adigey Cumhuriyetinde (AC) yaşayan Adigeler ile Karaçay-Çerkes (KÇC) ve Kabardey- Balkar Cumhuriyetlerinde KBC) yaşayan Kabardeyler kimliklerini Rusça Çerkes, anadillerinde ise Adige olarak ibraz etme kararı aldılar. Ancak karara tüm KBC’ndeki sivil toplum kuruluşları katılmıyor. KB Adige Hase başkanı Muhammed Hafitze’ye göre, Kabardeylerin kendilerini resmi ideolojinin tercih ettiği gibi Kabardey olarak ibraz etmeleri gerekiyor.
KB Çerkes Kongresi Başkanı Ruslan Keşev ise Kabardeylerin AC ve KÇC’nde yaşayanlar gibi kendilerini Çerkes ve Adige olarak tanımlamalarının çok önemli olduğunu, bunun RF’ndaki üç Çerkes Cumhuriyetinin veya tüm Çerkeslerin bir cumhuriyette birleşmeleri fikrine temel oluşturacağını ifade ediyor. (Kafkasevi)
********************************************************************************************
Kokoyti:
‘Güney ve Kuzey Osetya Birleşmeli’
Kokoyti, başkent Tskhinval’de Reuters ajansına verdiği demeçte, “Hayatımın amacı, siyasi amacım, halkımı birleştirmek” dedi.
Kendi devletlerini inşa edeceklerini ve bu devletin Rusya’nın müttefiki olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Kokoyti, bir gün bu ülkenin Rusya’nın bir parçası olması olasılığını da dışlamadığını söyledi. Kokoyti, Güney Osetya halkının Rusya ile birleşmek istediğini savundu.
Kokoyti, olası bir savaş hakkında da, “Savaş istemiyorum, savaş hakkında düşünmek bile istemiyorum… Önceliğim bölgede istikrar oluşturmak, yeni bir savaşın başlamasına izin vermemektir” dedi.
Birleşme konusunda Rusya’nın buna henüz hazır olmadığını, çünkü bunun ciddi bir toprak ilhakı suçlaması içereceğini kaydeden Kokoyti, Osetya’nın birleşmesiyle kendisinin siyasi arenayı terk edeceğini sözlerine ekledi…(AA)
************************************************************************************************
Abhaz dili üzerine 3 doktora tezi
Abhazya Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nde Abhaz dilinin problemleri üzerine üç doktora tezi sunuldu. Enstitü Müdürü Vasili Avidzba doktora tezi savunmasını enstitüde bir ilk olarak niteledi.
Tez savunmalarının 15 bilim adamının yer aldığı kurulda değerlendirildiğini belirten Avidzba “Enstitü’de tezlerin savunulması Abhazya’nın bilim hayatında tarihi bir olay. Daha önce bilim alanında ilerlemek isteyenler tezlerini Rusya veya daha başka ülkelerde savunmak zorundaydı, ama artık bizim bunu burada yapma imkânımız var” dedi.
30 Haziran’da danışmanlıklarını Lidiya Platonovna Çkadua’nın yaptığı Svetlana Naçkebiya ‘Abhazcada geleneksel tıp kelime hazinesi”, Larisa Klıçeva ‘Abhaz ve Abazin dillerinde isim tamlamaları’ konulu doktora tezlerini savundu. Abhazya Devlet Üniversitesi’nden Nata Lihova da filolog Lipi Rizovna Hagba danışmanlığında ‘Abhaz-Adıge dil gruplarında boşluk ve zaman’ konulu tezini savundu. (APSNPRS – Ajans Kafkas)
**********************************************************************************
Sunzha Nehrinde Altı Gencin Cesedi Bulundu
Çeçenya’nın başkenti Grozny’den geçen Sunzha nehrinde henüz kimliği tespit edilemeyen 6 gencin cesedi bulundu.
Haziran 2009′un sonlarında başkent Grozny’nin Kalinina Köyü yakınlarında kaybolan bir çocuğu arayan köylüler tesadüfen 6 gencin cesedine ulaştı. Gençlerin yaşlarının 17 ile 30 arasında değiştiği, öldürüldükten sonra da nehre atıldıkları tahmin ediliyor. Gençlerin göğüs ve karın bölgelerindeki derin kesikler bu ihtimali güçlendiriyor. Köy sakinleri, Çeçenya genelinde işgalcilerin sivil halkı kaçırma olaylarında artış görüldüğünü ve buldukları cesetlerin bu şekilde kaçırılanlardan 6 kişiye ait olduğuna inanıyor. (waynakh.com)
 
 
 

Sayı : 2009 08

Yayınlanma Tarihi: 2009-08-01 00:00:00