Davutoğlu: ‘Gürcistan’ın Toprak Bütünlüğüne Önem Veriyoruz’

0
17

Davutoğlu:  ‘Gürcistan’ın Toprak Bütünlüğüne Önem Veriyoruz’
Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze’nin daveti üzerine Tiflis’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, basın toplantısında yaptığı açıklamada; “Türkiye ile Gürcistan tarihi bağlar ile bir birine bağlı stratejik ortaklardır. Bu tarihi bağlar ile birlikte Türkiye, Gürcistan bağımsızlığını aldıktan sonra da yanında olmuştur ve yanında olmaya devam etmektedir. Dost ve komşu ülke olarak Gürcistan’ın siyasi, ekonomik refahı ve toprak bütünlüğü bizim önem verdiğimiz konulardır. Biz, bütün komşularımızla olduğu gibi Gürcistan’la da derin sosyal ve ekonomik ilişkiler kurmayı düşünüyoruz. Ortak bölgelerimiz olan Karadeniz’e ve Kafkaslar’da işbirliğine önem veriyoruz. Çünkü; çok iyi biliyoruz ki Gürcistan’da barış ve istikrar sağlanmadan, Kafkasya bölgesine barış ve istikrarın gelmesi çok zor.” dedi ve Gürcistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2 milyar doları aştığını aktardı. 
Abhazya
Davutoğlu, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Abhazya sorununun çözümü konusunda Türkiye’nin elinden gelen gayreti göstereceğini de aktardı.
Ahmet Davutoğlu, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis- Erzurum ve Bakü-Tiflis-Kars enerji ve ulaşım projelerinin bölgeye istikrar ve refah getireceğinin altını çizdi. Davutoğlu, Türkiye’nin Tiflis’in NATO üyeliğini desteklediği sözlerine ekledi. (Ajanslar)

Sayı : 2009 10

Yayınlanma Tarihi: 2009-10-01 00:00:00