Kusturica Osetleri tetikledi

0
6

Kusturica Osetleri tetikledi
Bosnalı ünlü film yönetmeni Emir Kusturica’nın Shinval ziyareti, Güney Osetya’nın beyaz perde özlemini depreştirdi. G. Osetya Kültür Bakanı Tamerlan Dzudtsov, 2010’da Güney Osetya’nın kendi sanatsal filmlerini çekmeye başlayacağını duyurdu.
Batılı filmlerdeki ciddi maniplasyonlar ve gerçeklerin tahrifatından yakınan Dzutsov, bu sektörde söz sahibi olmanın kaçınılmaz olduğunu belirterek “Artık kendi filmlerimizi G. Osetya’da çekebileceğimiz zamanın gelmesini bekliyorum. Gelecek seneden itibaren bu konuyla ilgilenmeye başlayabileceğimizi düşünüyorum. Kendi film stüdyomuzu oluşturma konusunda parlamentonun kültür komitesi ile görüşülüyor” diye konuştu. Dzudtsov “Hollywood G. Osetya hakkında film çekecek, ama o bunu nasıl yapacak henüz bilmiyoruz. Bununla ilgili bir yorumda bulunmak henüz erken, çünkü filmin konusunun temelindeki düşünce ne olacak belli değil” dedi.
G. Osetya, 9 Ekim’de Kusturica’yı ağırlamıştı. Ünlü yönetmen Kafkasya’daki 2008 savaşı hakkında film çekmek istediğini söylemişti. Çekilecek filmin senaryosunda Paris’te yaşayan gazeteci Fatima Salkazanova’nın derlemelerinin esas alınması bekleniyor. (Ajans Kafkas)

Sayı : 2009 11

Yayınlanma Tarihi: 2009-11-01 00:00:00