Nalçik 13 Ekim’i acıyla andı

0
6

Nalçik 13 Ekim’i acıyla andı
 
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti, başkent Nalçik’te 13 Ekim 2005’te baskı görmüş “Müslüman” gençlerin güvenlik, istihbarat, mahkeme ve bazı kamu binalarını basmasıyla yaşanan olaylarının yıldönümünü anıyor.
Üst düzeyde katılımla düzenlenen bir mitingde, olaylarda ölen güvenlik güçleri anılıp birlik mesajları verilirken, bir başka gösteride baskında yer alan çocuklarının cesetlerini bile geri alamamış anneler seslerini duyurmaya çalıştı. (..)
Maya Karmova, geçen dört yılın acıları hiçbir şekilde hafifletmediğini belirterek “Bu olağanüstü bir olaydı, ama ne meclis soruşturması, ne toplumsal soruşturma yürütülmedi. Cesetleri defnetmemiz için vermediler. Biz anneleri cezalandırmaya ne gerek vardı? Biz de toplumun bir parçasıyız, bu toplum içinde yaşıyoruz, çalışıyoruz” dedi.
Nalçik olaylarında 35 güvenlik organı çalışanı, 14 sivil ve baskını gerçekleştirenlerden 92 kişi hayatını kaybetti. 100’den fazla polis yaralandı. Şehir yaklaşık 70 milyon maddi zarara uğradı. Saldırılarla ilgili mahkeme süreci devam ediyor. Sanık sandalyesinde 58 kişi var. Sanıkların çoğu suçlamaları kabul etmedi. (Ajans Kafkas)
 

Sayı : 2009 11

Yayınlanma Tarihi: 2009-11-01 00:00:00