Çerkeslerden ‘demokratik manifesto’

0
19

Kendilerini Türkiye’de siyaseten bağımsız Çerkesler olarak tanımlayan sivil kuruluşlar, demokratik yeniden yapılanmada aktif bir rol almaya hazır olduklarını belirtti.
Bir süre önce ‘Demokratik Yeniden Yapılanma Sürecine Aktif Katılım’ çağrısıyla yola çıkan Türkiye’deki çeşitli siyasi görüşteki Çerkesler, sivil toplum örgütlerinin katılımıyla iç müzakereler yaptı ve ardından kamuoyunun karşısına çıktı.
Sağcısından solcusuna, Ä°slamcısından Marksistine çok sayıda Çerkesin destek verdiği manifesto bugün 10.30’da Taksim’deki Eresin Premier Oteli’nde okundu.
“Demokratik Yeniden Yapılanma” sürecine aktif bir şekilde destek vermek için kaleme alınan bildiride, bağımsız Çerkesler de, tüm kimliklerin, inançlarını ve düşüncelerini özgürce ifade edebileceği bir ortamın tesisi için “Demokratik Yeniden Yapılanma” da inisiyatif alacaklarını belirttiler.
Açılımın Türkiye’de sadece bir etnik kimliğin siyasi ve sosyal haklarına indirgendiğini belirten Çerkesler, sürecin Türkiye için bir yenilenme fırsatı sunduğunu da özellikle vurguladılar.
Demokratik bir Türkiye’nin hedefleri olduğunu söyleyen bağımsız Çerkesler, ülkedeki tüm kimliklerin kendini güvende hissettiği, toplum lehine sonuçlanan bir açılımın peşinde olduklarının da altını çizdiler. (Dünya Bülteni)

Sayı : 2009 12

Yayınlanma Tarihi: 2009-12-01 00:00:00