Aydınlar ve Politikacılar Tartışıyor

0
8

Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’nin oluşturulması ve Alexander Khloponin’in atanması farklı tepkilere yol açtı.
Khloponin’in becerilerine vurgular yapılsa da Kuzey Kafkasya’daki (KK) sorunları çözebileceğine dair ciddi kuşkular var. Regnum ajansının görüştüğü uzmanlar bu kuşkularını dile getirdiler.
Ruslan Makayev- Kuzey Osetyalı avukat ve insan hakları savunucusu: Rusya’da aslında görüntü dışında bir şey değişmiyor; yeni görüntü, yeni yetkiler olabilir, ama sonra yetki unutulacak, görüntü kalacak. Daha sonra yetki alınacak, görüntü de alınacak. Genelde bizde böyle oluyor. Yeni, devrimsel bir şey olacağını düşünmüyorum. Ancak Khloponin’i her yönden beğeniyorum. Bu delikanlı, yönetici olarak bugüne kadar olanların en iyisi; genç, yetenekli, çalışan değil işadamı.
Murat Gukemukhov- Çerkesk’ten bağımsız araştırmacı: KK’nın Rusya’dan izolasyonunun son 20 yıldır tüm mercilerde altı çizildi. Şu örneği getirmek bile yeterli: Merkez televizyon kanalları spikerleri Kafkasya’dan haberlere geçtiğinde bu haberleri ‘atılmış haberler’ olarak sunuyor. ‘Rusya ve Kafkasya’ terminolojisi sadece ayrılıkçıların dilinde değil, Kremlin bürokratlarının da ağzında. Bu ötekileştirme nedeniyle de biz kendimizi Rusya’yı oluşturan bütünün içinde asla görmüyoruz. Buna en uygun ifade ‘iç yurtdışı’. Ve bu ‘de fakto’ olarak Rus yönetim kademelerince de benimseniyor.
Güney Federal Bölge’de reform ve projelerin yürütülmesine ne engel oldu? Eğer biz, bu kurumun, yönetimin bu kanadının bugüne kadar etkili çalışmadığını söylüyorsak, çözüm ek kurumlar oluşturmak değildir. Onu nitelik olarak değiştirmemiz lazımdı.
Hacimurad Kamalov- Dağıstan Özgür İfade Medya Şirketi sahibi: KK’nın bölge olarak ayrılması faydalı olacak. Khloponin, modernizasyon düzeyini yükselterek, ekonomik gelişimi ve girişimciliği teşvik edebilir. Ekonomik gelişme KK’da sosyal gerginliklerin azalmasına neden olacaktır. Bence gerçek fayda da bu. Khloponin, KK cumhuriyetlerinin tabi kaynaklarının hayata geçirilmesinde de önemli rol oynayacaktır. Bugüne kadar bir cumhuriyetin zararı diğerlerinin karı ile ödendi. Ve objektif olarak sosyo-ekonomik gelişimin sonucuna etkide bulunmak mümkün değildi. Ama şimdi daha sancılı bölgeleri ayırarak ve onlarla daha özel çalışarak, önemli bir artıya ulaşmak mümkün. (Ajans Kafkas)
Kommersant’ın görüştüğü uzmanların yorumları ise şöyle:
“Zaman gösterecek”
Ruslan Kashbulatov- Rusya Bilim Akademisi Üyesi (Rusya Federasyonu Yüksek Şura eski Başkanı):
Federal bölgeler oluşmaya ilk başladığında ben de iyi karşılamıştım çünkü tam yetkili başkan temsilcilerinin önemli endüstriyel mevkilerin sorunlarıyla, işsizlikle ve buna benzer konularla başa çıkabileceğini düşünmüştüm. Maalesef sadece bir başka bürokratik yapı haline geldiler. Khloponin deneyimli bir yönetici, ama Çeçenya’da en azından bir tane bile rafinerinin restorasyonunu başarabilir mi? Savaş  uzun zaman önce bitmişti ama hiçbir şey yapılmadı. Zaman gösterecek.
Mikhail Remizov- Milli Strateji Enstitüsü Başkanı:
Olaylar düzeliyormuş gibi görünüyor… Becerikli bir yönetici olan Khloponin’den komplike bir yaklaşımla çözüm üretmesi ve federal merkezden bölgeye akıtılan muazzam yardımlara göz kulak olması beklenecek.
Sergei Ivanenko- Yabloko Politik Konsey Üyesi:
Kadro değişikliklerinin Kafkasya’daki sorunu çözeceğini düşünmüyorum. Güney Federal Bölgesi yetkili temsilcisi Dimitri Kozak’ın oradaki durumu “gizli yangın” olarak adlandırması boşuna değil. Her an patlaması muhtemel bir şey.
 
Gennadi Burbulis- Strateji Kurumu Başkanı: Yararlı olacağını ümit edelim. Şu ana kadar durumu değerlendirecek, stratejiler üretecek ve kararlar alacak bir merkez yoktu. Buna benzer bir merkez oluşturulmaya çalışılıyormuş gibi görünüyor. Federal otoriteler bu kuruluşu oluştururken tüm sorumluluğu üstleniyorlar. Bu federal bölge Rusya için önemli bir pilot bölge ve Medvedev’in sözünü ettiği çağdaşlaşmanın öncüsü olabilir.
“Tarafsız olması olumlu”
Larisa Khabitsova- Güney Osetya Parlamento Başkanı: Federal bölge kararının akıllıca olduğunu düşünüyorum. Halihazırdaki gruplar ve hiziplerle bağlantısının olmadığı göz önüne alındığında Khloponin tarafsız ve bağımsız olabilir. Eğer bir başkası, bağlantıları olan biri olsaydı farklı olurdu ve birilerini çok kızdırabilirdi.
Nikolai Kondratenko- Federasyon Konseyi üyesi: Güney’in ikiye bölünmesi ve kuzeye tam yetkili bir başkan temsilcisinin atanması neyi değiştirir? Güney Federal Bölgesi yöneticisi Ustinov da iyi bir uzman ve yöneticidir. Personel, finans ve bilgi teknolojisi bölgesel gücün dayandığı üç direktir. Hiçbir başkan bunları elden çıkarmaz. Kafkasya’da doğdum, orada yaşadım. Moskova’nın bölgesel özellikler konusundaki bilgi eksikliği yüzünden yaptığı yanlışları gördüm. Görünen o ki aynı eski yanlışlıkları yapmak üzereler.
Leonid Ivashov – Jeopolitik Sorunlar Akademisi Rektörü: Başarı ya da başarısızlık Khloponin’in yönetimini nasıl organize ettiğine ve işletmeleri düzenlemesine, işsizlik ve yolsuzlukla mücadelede ne kadar uzman olduğuna bağlıdır. Sanırım onu davet ettiler ve dediler ki; “Sahip olacağın güçler ve para işte burada, istersen ikisi de senindir; sadece orada düzeni sağla ve hükümeti bu beladan kurtar.”
(Kommersant, 20 Ocak 2010 – circassianworld.com – Çev: Serap Canbek)
 

Sayı : 2010 02

Yayınlanma Tarihi: 2010-02-01 00:00:00