Jıneps’e Destek

0
12
Jıneps hem Çerkesler hem de çeşitli renklerin, kültürlerin birarada yaşadığı
Türkiye için farklı bir ses, bir kazanım!

Jıneps’i yayına başladığı tarihten itibaren takip ediyorum. Çerkes Ä°ttihat ve Teavun Cemiyeti’nin 1911 de çıkardığı Guaze (Rehber) Çerkeslerin yaşadığımız topraklarda çıkardığı ilk yayındı yanılmıyorsam. O günden bugüne daha çok kültürel ağırlıklı çeşitli perioyodik yayınlar çıktı. Ancak 1978 veya 79 da iki ya da üç sayı çıkan Nıbceğu dergisi, kültürel sorunlar kadar dönemin sosyal ve siyasal sorunlarını da dert edinen ilk yayın oldu, ama yaşayamadı maalesef.  
Yayın hayatına başladığı günden beri takip ettiğim Jıneps’in, bugüne kadar çıkan yayınlardan farklı olduğunu görüyorum. Çerkeslerin sorunlarını ve taleplerini sadece kendi içinde değil içinde yaşadığı tüm topluma mal etmeye, ülkenin içinden geçtiği sürece şimdilik sadece niyet olarak da olsa müdahil olmaya çalıştığı için çok önemsiyorum. Her türlü ayrımcılığa, baskıya zulme, emperyalist savaşlara karşı ilerici demokratik yayın politikasını önemsiyorum, destekliyorum.
Jıneps hem Çerkesler hem de çeşitli renklerin, kültürlerin birarada yaşadığı Türkiye için farklı bir ses, bir kazanım. Böyle kazanımlar kolay elde edilmiyor. Hiçbir çıkar gözetmeksizin büyük bir fedakarlıkla emekle gazeteyi bugüne getiren arkadaşlara teşekkür ediyor, kutluyorum.
Jıneps’i daha etkili ve yaygın bir gazete haline ulaştırmak için bu kazanıma sahip çıkmalı ve her türlü desteği vermeliyiz diye düşünüyorum. Kendimize aşık biz Çerkesler keşke birşeyler yapmaya başlasak bu aşkımız için, palavra atmaktan bıkıp artık.
Ahmet Sayar  

Sayı : 2010 02

Yayınlanma Tarihi: 2010-02-01 00:00:00