Çeçen Sürgünü Anıldı

0
50

İlk Sürgün Etkinliği Danimarka’da Gerçekleştirildi
Danimarka Çeçenya Destek Komitesi tarafından 22 Şubat Cuma günü (..) başkent Kopenhag’ daki Nordhavn’da "Çeçen halkının Orta Asya ve Sibirya’ ya sürgün edilmesinin 64. Yıldönümü" nedeniyle bir anma programı ve konferans düzenlendi.
(..)Konuşmaların ardından, Çeçen halkının Sovyet lider Joseph Stalin tarafından Orta Asya ve Sibirya’ ya Sürgün Edilişi’ nin 64. Yıldönümü temalı uluslararası Konferansa başlandı. Konferansta, Danimarkalı sosyal politikacı, tarihçi Thomas Bindesbal Larsen, Profesör Karl Erik Foverskov, Roskilde şehri Üniversitesi Öğretim Görevisi Frank Philip Ostegaard, Kopenhag’ tan editör Helle Dengbol, 1830-1859’ lu yıllardaki Kafkas-Rus Savaşları sonrasında sürgün edilen Çeçenlerden olan Adil Gala Iraq ve Mohammed Shishani konuşmacı olarak yer aldı. (..)
Almanya ve Fransa’ da Sürgün Gösteriler ile Anıldı
 
Sovyetler lideri Stalin tarafından Çeçen halkının tamamının zorla vatanlarından sürülmesinin 64. Yıldönümü Almanya ve Fransa’ da düzenlenen gösteriler ile anıldı.
23 Şubat 2008 Cumartesi günü Fransa’ nın Strasbourg kentinde saat 11.00’ de Üniversite Alanı’ nda biraraya gelen Çeçenler, Sürgün’ ün 64.Yıldönümü nedeniyle bir gösteri yaptı. (..)
Almanya’ nın başkenti Berlin’ de ise Alman-Kafkas Dostluk Derneği tarafından Pariser Platz Meydanı’ nda bulunan Branderburg Geçiti’ nde saat 12.00’ de bir gösteri düzenlendi. (..)
Çeçen Mültecilerden Sürgünün Yıldönümü Nedeniyle Mesaj
 
Azerbaycan ve Gürcistan Çeçen Mülteciler Konseyleri, Dünya Çeçenya Günü ve Sürgün’ ün 64.Yıldönümü dolayısıyla dün birer mesaj yayınladı.
Azerbaycan Çeçen Mülteciler Komisyonu, mesajında 1944 yılında babalarının hatta içlerinden kimi yaşlıların yaşadığı sürgünün bir benzerini 90’ lı yıllardan bu yana da kendilerinin yaşadıkları ifade edildi. (..)
Gürcistan Çeçen Mülteciler Komisyonu adına Başkan Ziauddin İdigov tarafından yayınlanan mesajda ise, bugünün modern Çeçen tarihindeki trajik günlerden birisi olduğu, tam 64 yıl önce Çeçenlerin Nazilerle işbirliği yaptıkları gerekçesi ile Stalin’ in emri doğrultusunda Çeçen halkının Sibirya ve Orta Asya’ ya sürgüne gönderildiği ifade edildi. Yarım milyondan fazla insanın sürgün edildiği ve yarısından çoğunun yollarda açlıktan ya da salgın hastalıklardan öldüğü belirtildi. (..)
Türkiye’ deki Çeçenler Sürgünü Andı
 
İstanbul Kafkas Çeçen Kültür Derneği’ nde 23 Şubat Cumartesi günü Dünya Çeçenya Günü ve Sürgün’ ün 64. Yıldönümü nedeniyle bir anma programı düzenlendi.(..)
Çardaklı Çeçen yazar Ali Bolat’ ın 23 Şubat 1944’ te Çeçen halkının Orta Asya ve Sibirya’ ya sürgün edilmesi hakkında yaptığı konuşmanın ardından, Memorial İnsan Hakları Örgütü ile Witness isimli organizasyon tarafından hazırlanan "Ağlayan Güneş" (Crying Sun) isimli belgesel filminin gösterimi yapıldı. (..) Konuşmaların ardından, programı Finlandiya’ dan gelerek izleyen 4 kişilik film ekibinin sözcüsü Mikael Storsjö’ ye söz verildi. (..)
Kaynak: Kafdağı İnternet Portalı

Sayı : 2008 03

Yayınlanma Tarihi: 2008-03-01 00:00:00