Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Savaşın acı bilançosu

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ülkedeki iç savaşın başından bu yana ölenlerin sayısının 100 bini geçtiğini bildirdi. Bunlardan 36 binden fazlasının siviller olduğu kaydedildi.


Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 24 Haziran itibariyle, 2011 yılından bu yana Suriye’de yaşanan iç savaşta ölenlerin sayının 100 bin 191’e çıktığını açıkladı. Bu rakamın 3 bin 330’ü kadın, 5 bin 144’ü 16 yaş altında çocuklar olmak üzere 36 bin 661’i sivillerden oluşuyor.
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Temsilciliği, 13 Haziran günü yaptığı bir açıklamada, Suriye’de geçen yıl Temmuz ayından bu yana her ay en az 5 bin insanın öldüğünü belirterek, 2011 Mart ayından bu yana ölenlerin sayısının 93 bine çıktığını belirtmişti. Ölenlerden yüzde 80’inin erkeklerden oluştuğunu belirten BM, 10 yaş altında en az bin 700 çocuğun da yaşamını yitirdiğine dikkat çekmişti.

Taraflara silah temin etmek insanlık suçudur”

BM Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, Suriye’de çok sayıda kırmızı çizginin hali hazırda geçilmiş olduğunu bildirdi. Uluslararası toplumun Suriye’deki çatışmaları sonlandıramamasının bedeli olarak bu savaşta insanlığın yara aldığını belirten Pinheiro, “taraflara silah sağlamanın çatışmanın sonlanmasına katkı sağlayacağı” inancının bir yanılgı olduğunu kaydetti.
Pinheiro, ABD’nin Suriye rejimi tarafından ülkede kimyasal silah kullandığına ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine, kimyasal silahın nerede kim tarafından nasıl kullanıldığına yönelik hüküm vermek için delillerin toplanma zincirinin kendileri için önemli olduğunu kaydederek, “BM heyetinin Suriye’ye girmesine izin verilmiyor. Bu nedenle kimyasal madde ya da silahı kimlerin kullandığına, nerede ne zaman kullanıldığına, nereden temin edildiğine ilişkin bir şey söyleyemiyoruz” dedi.
Suriye’deki sorunun tek çözümünün Cenevre Konferansı’ndan geçtiğini belirten Pinheiro, silah temin edilen tarafların insanlığa karşı suç ve savaş suçu işleyebilecekleri uyarısında bulundu.

Sayı : 2013 07

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img