Yüz milyonda bir rastlanacak yetenek

0
491

Suriye’nin başkenti Şam’da yaşayan Djeuk Tambi Asaad, Suriye’deki savaş nedeniyle 2 yıl önce 4 kişilik ailesiyle birlikte Bursa’ya geldi. Elektrik- elektronik teknisyeni olan babasının iş bulması üzerine Bursa’ya yerleşen Tambi Asaad, küçük kardeşiyle birlikte okula da başladı.
Kafkas derneklerinin eetkinliklerinde çaldığı akordeonla büyük ilgi toplayan 16 yaşındaki Tambi’nin şansı 2013’te, Bursa’daki Akademix Güzel Sanatlar Merkezi’ne gidip piyano öğrenmek istediğini söylemesiyle değişti. Merkezde piyano öğretmeni olarak görev yapan Rus asıllı Elena Yudina Çekiç, birkaç dersin ardından Tambi’nin bir müzik dahisi olduğunu keşfetti. Ailesinin eğitim masraflarını karşılayamaması üzerine hem müzik merkezi hem de öğretmen hiçbir ücret almadan Tambi’nin eğitim masraflarını üstlendi.
Merkezdeki kısa süren eğitimi ile on yıllık müzik eğitimi bilgisine ulaşan Tambi, New York Konservatuarı Piyano Bölüm Başkanı Tamara Poddubnaya tarafından 11 Mayıs 2014’te İstanbul’da dinlendi. Tambi’yi ‘inanılmaz bir yetenek’ olarak tanımlayan Poddubnaya, New York Konservatuarı’na almak istediğini ancak Tambi’nin uluslararası derecelere sahip olması gerektiğini söyledi.
Tambi’nin uluslararası derece elde etmesi için Akademix Güzel Sanatlar Merkezi ve öğretmen Elena Yudina Çekiç dünyada yapılmakta olan prestijli piyano festival ve yarışmalarını araştırmaya başladı. Hazırlanan program çerçevesinde önce Moskova’da düzenlenen Planeta Talantov yarışmasına katılan Tambi, yüz tam puan alarak 10- 15 yıl piyano eğitimi alan yarışmacıları geride bırakarak büyük ödülün sahibi oldu
Rüstem Avcı ve Elena Yudina Çekiç, Tambi’nin dünyanın tanıyacağı bir sanatçı olması için çalıştıklarını belirterek, bunun için ilk adımın New York Konservatuarı’na kabul edilmesi olduğunu söylediler. İki yıl içinde katılmayı planladıkları organizasyonlar için 50 bin dolara ihtiyaç olduğunu belirten Avcı, ayrıca bu seyahatlerin daha rahat gerçekleştirilmesi için Tambi’nin Türk vatandaşlığına alınması gerektiğini sözlerine ekledi. Tambi’nin Suriye pasaportunun hiçbir ülke tarafından kabul edilmemesi nedeniyle 10- 14 Aralık tarihleri arasında yapılacak St Petersburg 2014 Samaria İliça Savşinski 6. Uluslararası Müzik Yarışması’na katılamamak tehlikesiyle karşı karşıya olduğu söylendi.
New York Konservatuarı’na girdiği günü görene kadar Tambi ile ilgili çabalarının devam edeceğini kaydeden Avcı, Türkiye’yi yurt dışında temsil etmek arzusunda olduğunu defalarca açıklayan Tambi’ye kolaylık sağlanması konusunda yetkilileri duyarlı olmaya çağırdı ve “Tambi, müzik otoriteleri tarafından ‘yüz milyonda bir rastlanacak yetenek’ olarak tanımlanıyor. Bu yeteneği keşfetmek tek başına yeterli değil. İşlenmesi gerekiyor. İyi işlenirse, eğitimi sağlıklı bir şekilde devam ettirilirse milyarlarda bire doğru taşınacak bir yetenek olacak” dedi. (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz