ABHAZYA’DA TATİL SEZONU BAŞLADI

0
23

2015 yılında tatil için Abhazya’yı 3,5 milyondan fazla turistin ziyaret edeceği tahmin ediliyor.

Rus Hükümeti tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, 2015 yılında Abhazya, Rus turistler arasında popülerlikte üçüncü sırada.

Abhazya Turizm Bakanı Avtandil Gartskiya, Abhazya’nın turizm sezonuna hazır olduğunu söyledi. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında turist yoğunluğu olduğunu belirten Gartskiya, bunların yüzde 30-40’ının aynı gün giriş çıkış yapan günübirlikçiler olduğunu söyledi ve “Aynı anda 1 milyon turiste hizmet verebilecek kapasitedeyiz. Herkesi bekliyoruz” dedi.

Turistlere Uyarılar

Turizm sezonu başlarken, Abhazya Arama Kurtarma birimi başkanı Satbey Gindiya turistler için güvenlik konusunda uyarılarda bulundu. Gindiya, turistlerin genel güvenlik kurallarına uymaları gerektiğini söyledi ve özellikle trafikte dikkatli olmalarını istedi.

Sınırda yapılması gerekenlerle ilgili de uyarılarda bulunan Gundiya, doğa turizminden örnek vererek bu turistlerin sınırda Acil Durumlar Bakanlığı’na faaliyetleri ile ilgili bilgi vermeleri gerektiğini belirtti. Kampçılar, yürüyüş, tırmanış gibi aktivitelerde bulunacakların bilgi vermeden ve uyarıları dikkate almadan yaptıkları gezilerde tehlikeli durumlara düştüklerini söyledi. Acil Durumlar Bakanlığı da yaptığı açıklamada, bu turistlerin kayıt yaptırmaları gerektiğinin altını çizerek, güncel haritalar almadan ve vereceğimiz rotalara uymadan yapılan gezi, tırmanış, rafting, yürüyüş ve kamplarda üzücü sonuçlarla karşılaşılabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Yetkililer deniz akarsularda yüzmeye gelecekler için de uyarıda bulunarak, nehir akıntılarının turistler tarafından hafife alındığını belirttiler ve sıkça karşılaştıkları boğulma vakalarından örnek vererek özellikle alkollüyken yüzülmemesini istediler.

Turizmle ilgili yetkililer, yaptıkları tüm uyarıları içeren birer bilgi kağıdının, sınır girişlerinde tüm turistlere verilmesinin faydalı olacağı görüşünde hemfikirler.

Abhaz-Rus Sınırında İyileştirmeler

15 Mayıs 2015 günü yapılan toplantıda Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, turizm sezonunda Rusya-Abhazya sınırında yığılma olmaması için alınabilecek önlemleri konuştular.

Toplantıda sınırın kapasitesini artırmak için sınır muhafızları, gümrük müfettişleri ve diğer personelin sayısını artırma ihtiyacı başta olmak üzere, Psou sınır kapısındaki yaya, araç geçişi ile turist yoğunluğunun yaşanacağı tren seferleriyle ilgili muhtemel sorunlar ve çözümleri üzerinde tartışıldı.

Ritsa Milli Parkı Hazır

Gagra ili sınırları içinde bulunan Ritsa Milli Parkı, Abhazya’ya gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerler arasında.

Ritsa Milli Parkı, deniz seviyesinden 950 m. yukarıda yer alan, mevsime göre değişik renklerde görünen yeşil-mavi renkte, kışın 1, yazın 10 metreye kadar görünebilen derinliği ile oldukça temiz ve şeffaf olan, 17 derece su sıcaklığı ve lezzetli alabalığıyla bilinen gölü, gölün çevresindeki yemyeşil çam ormanlarıyla kaplı dağları, yol boyunca doyumsuz tabiat manzaraları ile misafirlerini çok iyi ağırlayan doğa harikası bir ev sahibi.

Parkın girişinde oluşan uzun kuyrukları önlemek amacıyla içinde bulunduğumuz Haziran ayında iki bilet kabini ve nakit sayacı daha yapılacağını bildiren yetkililer, ek güvenlik kameraları, iki kasiyer ve dört koruma müfettişi takviyesiyle yeni sezonda daha iyi hizmet vereceklerini söylüyorlar.

Bilet fiyatları geçen yılki gibi. Yetişkinler için 350 ruble (17,5 TL), çocuklar için 100 ruble (5 TL), 8 yaşından küçük çocuklar ücretsiz girebiliyor.

Tsandripsh Köyü Misafirlerini Bekliyor

Gagra ili sınırları içindeki turistik Tsandripsh bölgesi, yıl boyunca yapılan yol, aydınlatma ve ağaç kesimi çalışmalarıyla sezona hazırlandı.

Bu yıl büyük bir turist akını beklediklerini belirten köy idaresi, toplu taşıma sorununu giderdiklerini, oteller, sağlık kaplıcası, plajlar ve mesire yerlerinin turistler için hazırlandığını, polis departmanının da tam gün mesaiyle görev yapacağını bildirdi.

Sohum-St. Petersburg  ve Maykop-Adler Tren Seferleri

İçinde bulunduğumuz Haziran ayında Sohum ve St. Petersburg arasında tren seferleri başlatılacağı bildirildi. Abhaz Demiryolu Genel Müdürü Guram Gubaz’ın verdiği bilgiye göre tren seferleri tatil sezonu boyunca devam edecek.

Diğer yandan Adigey Cumhuriyeti’nin başkenti Maykop ile Abhazya sınırındaki Adler arasında başlatılan elektrikli tren seferleriyle de kuzeyden gelen turistlerin ulaşımında büyük kolaylık sağlanacağı bildirildi.

Kaynak:altinpost.org

(Kaynak: Sputnik Apsny)

 

Sayı :

Yayınlanma Tarihi: 2015-06-04 00:00:00