Bende Çerkesim, Evime Geldim

0
23

CHP Genel Başkan Yardımcısından Çerkes Derneğine Ziyaret

Bende Çerkesim, Evime Geldim

CHP Genel Başkan Yardımcısından Çerkes derneklerine Ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul 3. bölge milletvekili adayı Murat Özçelik ve Parti Meclis Üyesi Yasemin Öney Cankurtaran Bahçelievler Kafkas Çerkes ve Beylikdüzü Çerkes Kültür Evi’ni ziyarette bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ziyaret amacının oy istemek olmadığını, kendisinin de bir Çerkes olduğunu, aslında evine geldiğini ifade eden Özçelik, Çerkeslerin sorunlarını CHP iktidarında nasıl çözeceklerini anlattı.

 Yöresel Çerkes yemekleri yendi Şarkıları söylendi

Özçelik’e Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneğinde Özçelik’e  Çerkeslerin yöresel yemeklerin den olan psı havle ikram edildi. Çerkes müzik grubu olan Deju Gup la birlikte Çerkesce şarkılar söyledi ve Çerkes dansı olan gafe dansını yaptı. Özçelik seçim öncesi stres tıp eğlendiği görüldü. Deju Gup pşinavesine Kafkasyadan özel garmon sözü verdi.

CHP genel başkan Yardımcısı Murat Özçelik Beylikdüzü Çerkes Kültür Evinde ‘’kendisinin Düzceli Çerkeslerin Wubıh boyundan olduğunu ama annesinin ve babasının görevlerinden dolayı memleketinde büyümediği için Çerkesce öğrenemediğini söyledi. Ancak örf, adet  Çerkes dansını çok iyi bildiğini ifade etti. Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneğinde Deju Gup’un şefinin Kamuran Çolak’ın eşliğin de söylenen şarkılar çok güzeldi. Beni çok heyecanlandırdı ve mutlu etti dedi.

 Ölmeden önce milletimize hayrımız olsun

Özçelik sözlerine şu şekilde devam etti’’ daha önce büyükelçi iken Çerkes olduğumu bildikleri için Kafkasya bölümünde çalıştırmadılar. Bürokrasiyi çok iyi bilirim bürokrat olarak en üst seviyeye geldim. CHP iki konuda destek gördüm. Birisi dış politikadadır. Biride bilirsiniz nerede zor görev var. Orada zor görevi üstlenen Çerkes kökenli vatandaştır. Irak, Suriye ve iran daki politikaları çok iyi bilirim. Avrupa Birliğinde de görev yaptım. CHP iktidar olduğunda dış politikadan sorumlu olacağım. Kafkasya’ya yönelikte Don Kişotvari değil, reel politikayı bilerek yapılacak birçok şeyin olduğunu biliyorum. Daha önceki bürokraside bulunan insanlarımız Çerkes olduklarını söylemezlerdi. Sorunlarımızı takip edeceğim deseler de takip etmezlerdi ya da ettirmezlerdi. Bizim yaklaşımımız daha başka olacak. Ölmeden önce milletimize hayrımız olsun yaparız ya da yapmayız. Ama gençlerimizin önünü açmamız gerekiyor. Gençlerimizi siyasete ve siyasetin vermiş olduğu olanaklarından faydalandırmalıyız. Biz Çerkesler talep eden insanlar değiliz. Talep etmeyi öğrenmeliyiz. Kısacası anavatanımıza ve bu vatana karşı görevlerimizi yerine getirerek, Adige’lerin daha müreffeh yaşayabilmeleri için elimden gelen her şeyi yapmaya çalışacağım

Kaynak: yeniesnaf.com

 

Sayı :

Yayınlanma Tarihi: 2015-06-03 00:00:00