CUMHURİYET SAHİP ÇIKTI: “SORUMLU BENİM”

0
29

Cumhuriyet gazetesi yazarları Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan’ın Can Dündar hakkındaki açıklamalarından sonra ortak bir açıklamaya imza atarak Can Dündar’a sahip çıktılar.

Cumhuriyet gazetesi yazarları Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan’ın Can Dündar  hakkındaki açıklamalarından sonra ortak bir açıklamaya imza atarak Can Dündar’a sahip çıktılar.

Açıklama şöyle;

SORUMLU BENİM

""

Patlaması halinde bir şehiri yok edecek kadar çok sayıda silah ve mühimmat TIR’lara yüklenip komşu ülke Suriye’deki savaşın taraflarından birine gönderildi. Bu yapılırken ülkenin parlamentosu, idari yetkilileri ve halkı bundan habersizdi. Gönderen AKP hükümeti, TIR’lardaki silah ve mühimmatın varlığını ısrarla reddetti. Bu sevkıyatı ortaya çıkaran askeri yetkililer ve soruşturmayı yürüten savcılar görevden alındı, tutuklandı.

Bu ülkenin halkı karşı karşıya olduğu riskleri bilmiyordu. Bu sevkıyatın hayati, siyasi, hukuki, diplomatik sonuçlarından haberdar değildi.

Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı tehlikeden, tehditlerden haberdar etmektir.

Cumhuriyet, bu sorumluluğun bilinciyle uzun süre reddedilen gerçeğin görüntü ve fotoğraflarını yayımladı.

Biz aşağıda imzası olan çalışan ve yazarlar; Bu haberin tüm sorumluluğunu yayın yönetmenimiz Can Dündar ile birlikte üstleniyoruz.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” cümlesinin yalnızca Can Dündar’ı değil hepimizi bağladığını ilan ediyoruz.

“Sorumlu benim” diyoruz.

Sayı :

Yayınlanma Tarihi: 2015-06-02 00:00:00