TOKAT ÇERKES DERNEĞİNDEN TEŞEKKÜR

0
25

Kafkas Dernekleri Federasyonu Tokat Çerkes Derneği Başkanı Oğuzhan Alma ve yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu makamında ziyaret ederek, 21 Mayıs sürgünü dolayısıyla vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ettiler.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu fahri Çerkes olarak görmek istediğini belirten Tokat Çerkes Derneği Başkanı Oğuzhan Alma: “21 Mayıs 1864 yaşadığımız sürgün sonucunda acımızı paylaştığınız için teşekkür ediyoruz. Başkanım şehrimize astırdığınız pankartlardan ötürü acımızı paylaştığınız için tüm dernek üyelerim adına bir kez daha müteşekkiriz. Yapmış olduğunuz bu çalışma en güzel meyvesini 21 Mayıs’da Tokat Cumhuriyet Meydanında verdi. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun ağzından da Çerkeslerin yaşadığı zulüm ve acıyı duymak bizleri çok bahtiyar etti. Bunda sizlerin önemli katkıları var. Daha önce de Suriye’den gelen Çerkes kardeşlerimize yaptığınız maddi, manevi destekler için ve derneğimizin organizasyonlarında bulunduğunuz desteklerden dolayı ayrıca çok teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile sizi fahri Çerkes olarak görüyoruz. Dernek olarak faaliyetlerimiz kültürümüzü yaşatmaya yöneliktir. Osmanlı İmparatorluğu sürgün edilen Müslüman çerkeslere nasıl sahip çıktıysa bugün onların torunları başta Başbakanımız Ahmet Davutoğlu olmak üzere, Tokat’ın Şehremini Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da aynı hassasiyetle çerkes toplumuna sahip çıkmaktadır. Biz de daima destekçiniz olacağız bunu bilmenizi isteriz. “dedi.

Başkan Eroğlu ise konuşmasında: “Hiç kimsenin hiç kimseye üstünlüğü olmadığının altını çizerek; ”Fahri anlamda bizleri derneğinize üye yaptığınız için bizler de sizlere teşekkür ediyor, böyle bir kalpak giyeceğimiz için mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Yunus Emre’nin de dediği gibi, Yaratılanı severiz yaratandan ötürü. Hepimiz kavim kavim, ırk ırk yaratılmışız. Üstünlük takvadadır. Hiçbirimizin hiçbirimize hiçbir üstünlüğü yok. Önemli olan topluma faydalı bir insan olmak ve buna göre yaşayabilmek. Sizlerde bunu görüyorum. Kültürünüzü yaşatıp, gelecek nesillere aktarıyor olmanız çok önemli ve değerli. Gençlerin bu işlerde olması ve sivil toplumların öncülüğünde bu işi götürmesi de son derece önemli. Bizler her zaman sizlerin yanınızdayız. Bundan sonraki yapılacak faaliyetlerde hem cismen, hem kalben yanınızda olacağız. Bir kez daha teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.   

Yapılan konuşmanın ardından Dernek Başkanı Oğuzhan Alma tarafından, Başkan Eroğlu’na  Çerkes Kalpağı hediye edildi.

Kaynak: http://tokat.bel.tr/

 

Sayı :

Yayınlanma Tarihi: 2015-06-02 00:00:00