KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONUNDAN BARIŞ’A ÇAĞRI

0
24

Kafkas Dernekleri Federasyonu 1 Eylül Dünya Barış günü nedeni ile yurdumuzda son zamanlarda yaşanan çatışma ortamına da değinerek “kayıtsız, şartsız, hemen şimdi barış” çağrısında bulundu.

Yayınlanan metin şöyle:

Dünya Barış Gününde Barışa Çağrı

1 Eylül 1939, Nazi Alman ordularının Polonya’ya saldırısıyla 2. Dünya Savaşı'nın başladığı gündür. İnsanlık tarihinin gördüğü en büyük ve acımasız savaşının başlangıcı olan 1 Eylül, “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi doğrultusunda Türkiye’de “Dünya Barış Günü” olarak kutlanmaktadır.

Son günlerde Türkiye'nin giderek yoğunlaşan bir çatışma ve savaş sarmalına sürüklendiğini üzüntü ve kaygı ile izliyoruz. Savaş; insanların ölmesi, yaralanması ya da sakat kalmasının yanı sıra ailesini, yakınlarını ve dostlarını kaybetmesi demektir. Korku, acı şiddet ve gözyaşı demektir. Savaş; yalnızca geçmişteki ya da bugünkü mağdurlarını değil, devam eden etkisiyle sonraki kuşakları da örseleyecek ağır bir travmadır. Toplumun barış ve kardeşlik içinde birlikte yaşama istek ve iradesine vurulan darbedir.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nün anlam ve önemine istinaden, Kaffed olarak, “kayıtsız, şartsız, hemen şimdi barış” çağrısında bulunuyoruz.

Tüm siyasileri, siyaset kurumlarımızı, sivil toplum örgütlerini ve bütün vatandaşlarımızı yaşanan şiddetin ve çatışmaların bir an önce durdurulması için inisiyatif almaya ve de şiddetin toplumu yaralamasına karşı aktif mücadele etmeye, savaş ve şiddetin dili yerine barış ve dostluk dilini kullanmaya çağırıyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

Kaynak:Kaffed.org

Sayı :

Yayınlanma Tarihi: 2015-09-01 00:00:00