Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Yetkililerine,

0
28

Biz Çerkesler bundan 1,5 asır önce, başta İngiltere, Carlık Rusya’sı ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere emperyal güçlerin halkımıza biçtiği sürgüne mahkum edildik. Sürüldüğümüz her yerde, salgın hastalıklar, acımasız savaşlar ve baskıcı diktatörler hiç eksik olmadı.

Demokratik Çerkes KongresiGirişimi Rusya-Türkiye arasında son gelişmelere dikkat çekerek bundan Çerkes halkının zara görmemesi gerektiğini, olayların sorumlusu olmadıklarını açıklayan bir bildiri yayımladı.

 

Aşağıda bildirinin tamamını sunuyoruz.

  

 

Rusya Federasyonu ve Türkiye

Cumhuriyeti Yetkililerine,

 

Biz Çerkesler bundan 1,5 asır önce, başta İngiltere, Carlık Rusya’sı ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere emperyal güçlerin halkımıza biçtiği sürgüne mahkum edildik. Sürüldüğümüz her yerde, salgın hastalıklar, acımasız savaşlar ve baskıcı diktatörler hiç eksik olmadı.

Dünyada 40 civarı ülkede diyasporik yaşam süren Çerkesler olarak, tamamen kendi emeklerimizle, her türlü zorluğa rağmen anavatanımızla bağ kurmaya, oradaki soydaşlarımızla işbirliği yapmaya ve tüm bu işbirliğimizi evrensel insani değerlerle çerçevelemeye gayret ettik. Yaşadığımız en büyük trajedi olan ve “Tsitsekun” olarak adlandırdığımız bu acıya rağmen intikam duygusu taşımıyoruz. Aksine, yalnızca

adalet istiyoruz. Biz, Türkiye’de Türklerle, Kürtlerle, Araplarla, Süryanilerle ve diğer halklarla nasıl yan yana yaşamayı başarabiliyorsak, aynı şekilde Rusya’da da Ruslarla, Kazaklarla, Türklerle vd. halklarla yan yana yaşayabileceğimizi söylüyoruz.

 

Sayın yetkililer,

Yıllardır özlemini çektiğimiz ve asla unutmadığımız yurdumuzun ve bugün her türlü yokluk ve zorluğa rağmen yurdumuzla kurduğumuz veya gelecekte kurmayı arzuladığımız bağın, tarafı olmadığımız bir krizden, ucak krizinden ötürü zarar görmesinden dolayı son derece endişeliyiz. 1.5 asır önce emperyalizmin amaçlarına kurban edilen halkımızı bugün de kendi savaşınıza kurban etmeyin. Biz Çerkeslerin bu krizle uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur, o yüzden Çerkeşlere yansıyan faturalarına engel olun. Anavatanımızdaki hukuksuz alıkoymaların önüne geçin. Suçsuz insanları hedef göstererek gelecekte istenmeyen olaylar yaşanmasının önünü açmayın. Bunu yapmak isteyenlere prim vermeyin.

 

Dileriz bu üzücü olayla ilgili taraflar bir uzlaşıya varır ve böyle bir hadise bir daha asla yaşanmaz. Bizler Rusya-Türkiye arasında çıkan ucak krizinde sadece adaletin tarafında olduğumuzu, bu krizin doğurduğu yaptırımlardan toplumsal zarar yorduğumuzu ve bunun hiç de adil olmadığını vurgulayarak bu adaletsizliğin durdurulmasını istiyoruz. Anavatandaki geri donuş hakkını kullanmış arkadaşlarımızın hedef haline getirilmemesini dile getirirken onlar üzerinden toplumumuza verilen mesajın anlamsız ve üzücü olduğunu bilmenizi isteriz. 1.5 asır önce sürüldüğümüz kadim topraklarımıza donuş hakkımızı tanıyan UNPO’ya kulak verin. Çerkes halkının Rusya’ya yönelik mücadelesi anavatanına koşulsuz geri donuş hakkıdır. Çerkes halkı bu arzusunu bir intikam dürtüsüyle değil, yalnızca adalet duygusu ile dile getirmektedir. Dolayısıyla her türlü olumsuzluğa rağmen yurduna donuş yapabilmiş Çerkeşlere yapılan baskılar, bizleri yaralamaktadır. Suçsuz yere alıkonulan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını ve onlara uygulanan baskının bertaraf edilmesini talep ediyoruz.

 

Bu talebimizi; Adnan Khuade, Dane Khuade ve Saida Borse uzerinden takip ettiğimizin bilinmesini istiyoruz.

 

Bir devletin güçlü olabilmesi ve varlığını sürdürebilmesinin en büyük dayanağı “adaletli” olmasıdır ve bizler haksız olduğunu düşündüğümüz gözaltılar karşısında yalnızca adalet isteğimizi dile getiriyoruz. Çerkeslerin, halkların piyon olarak kullanıldığı devletlerarası ilişkilerde taraf olmadığının bilinmesini istiyoruz. Yaşadığımız her coğrafyada ve dünyada

demokrasi, insan hakları, eşitlik, özgürlük ve adaletten tarafız.

 

Demokratik Çerkes Kongresi

Girişimi

 

Sayı : 2016 01

Yayınlanma Tarihi: 2016-02-08 00:00:00