Çerkes Diasporasından Anavatana Dönüş Talebi

0
24

Reyhanlı Çerkes Derneği-Adıge Xase’nın hazırladığı, 161 imzalı anavatana dönüş talep metni Antalya’da Rus Konsolosluğuna verildi.

Reyhanlı Çerkes Derneği-Adıge Xase'nın hazırladığı, 161 imzalı anavatana dönüş talep metni tartışmalara yol açtı.
 
Temmuz ayında Ankara'da “Çerkesya Yurtseverleri”nin yaptığı bir toplantı ile alınan karar üzerine yazılan metinle oluşturulduğu bildirilen talep metni, Reyhanlı Çerkes Derneği-Adıge Xase adına, Rusya Konsolosluğu’na altında 161 imza ile 10 Şubat'ta verildi. 
 
Konsolosluğa yapılan başvuru sonucu, sosyal medya ve çeşitli mecralarda imza listesinde bulunan birileri itirazlar da bulundu. “İmza metninin içeriği böyle değildi” veya biz “boş kağıt” imzaladık diye oluşan tartışmalarda; “imza metni içeriği böyle değildi” diyenlerin dayanağı, o tarihlerde henüz Türkiye ile Rusya arasında bir uçak krizi bile yokken, konsolosluğa iletilen talepte buna atıfta bulunduğu örnek gösteriliyor. Boş kağıt imzaladığını söyleyenler ise, imzaların “Anavatana ziyaret etmek ve vatandaşlık talebiyle” ilgili olduğunun sözlü olarak ifade edildiği ve buna dayalı olarak imza attıklarını ileri sürüyorlar.
 
İmzaları konsolosluğa iletenler ise boş kağıt imzalatıldığına dair söyleme karşı çıkıyor ve imzanın festival sırasında kurulan bir standda toplandığını, stand üzerinde imza metninden bir kaç nüsha bulunduğunu, boş A4 kağıtları da olduğunu; metin okunup öyle imza verildiğini söylüyorlar. Yine imzacılardan ulaşabildiğimiz kimseler stand üzerinde imza metni olduğunu ve yanında boş A4 kağıdı üzerinden imza toplandığını onayladılar ve boş kağıda imza atma itirazıyla ilgili, metni okumadan imza atan kimselerin sorumsuzlukları olarak değerlendirdiler.  İmza metninin değiştiğine yönelik itirazlar ile ilgili bir kişinin “Uçak yeni düştü ama, o imzalar yazın atıldı” eleştirisine Uğur Pihava'nın; “Yani uçak işi imza verenlerin temel kaygısı değil kaygıları dillerinin, kültürümüzün varlığının tehlikeye girdiğini, yok olma tehdidi ile karşı karşıya olduğunun bilinciyle irade gösterdiklerini dikkate almak gerekir diye düşünüyorum…” diye yorum yaptığı görüldü.
 
Ayrıca imzaların sadece Reyhanlı'da ikameti olan Suriye ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Çerkeslerden toplandığı öğrenildi. Kimi yerlerde bu durumun Suriye'deki savaşın yakın hissedildiği yerlerden birisi olarak pilot bölge olarak seçilmiş olabileceği konuşuluyor ve
talep metnini oluşturan ekibin böylece Reyhanlı'da ikamet eden Çerkeslerden oluşan bu talebe bir sosyo-politik dayanak oluşturduğu düşünülüyor ve bu durumun yaygınlaşacağını söylüyorlar.
 
Çurmıt Sebahattin
 
 
Başvuru metni:
 
 
 
RUSYA FEDERASYONU
ANTALYA BAŞKONSOLOSLUĞU
Park Sokak, No: 30, Yenikapı-Antalya
Ekselansları,
 
Bizler, dedeleri 1763-1864 yılları arasında cereyan eden büyük Rus-Kafkas savaşları sonrasında, 1864’te vatanından sürülmüş, Hatay’ın Reyhanlı İlçesinde yaşayan Suriyeli ve Türkiye/Reyhanlı’lı Çerkesleriz.
Bildiğiniz gibi Osmanlı topraklarına dağınık bir şekilde, küçük gruplar halinde yerleştirildik. Ailelerimiz bölündü. Başımıza gelen felakete ve maruz kaldığımız haksızlıklara rağmen, bu ülkenin vatandaşları olarak sorumluluklarımızı yerine getirdik. Büyük acılar çektik. Ama vatanımızı hiç unutmadık, hep bir gün geri döneceğimiz umuduyla yaşadık.
Yeterli olmasa da, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin lehimize yaptığı yasal değişikliklerden yararlanarak, Çerkes kimliğimizi, dilimizi ve kültürümüzü yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz ama yok oluşu durduramıyoruz. Keza, son yıllarda Suriye’de yaşanan savaş, Reyhanlı’da yaşamı zorlaştırdı.
Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını düşürmesi nedeniyle RF ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulması, vatanımızla ilişkilerimizi zedeliyor ve bizi asimilasona karşı savunmasız bırakıyor. Bu nedenle vatanımıza dönmek, en azından vatanımızda başımızı sokacağımız bir ev sahibi olmak istiyoruz.
Ekselansları,
Bizler Çerkesiz. Dilimiz, kültürümüz, kimliğimiz atalarımızın yaşadığı topraklarda şekillendi. Ve ancak orada korunabilir. Bugün yaşadığımız yerlerde varlığımızı ve kimliğimizi koruyamıyor, yok oluyoruz.
Artık vatanımızda, dedelerimizin çıktığı Adigey Cumhuriyeti’nde yaşamak, soydaşlarımızla birlikte toprağı ekmek, çalışmak, ekonomisini geliştirmek ve gerektiğinde onu düşmanlarına karşı birlikte savunmak istiyoruz. 
RF büyük bir devlettir. Bizlere vatandaşlık verebilir, vatanına dönmek isteyen her Çerkes’e yardım edebilir. Sizlerden bize destek olmanızı, vatanımıza yerleşmemize maddi-manevi yardım etmenizi ve hukuki kolaylıklar sağlamanızı istiyoruz.
Saygılarımızla.
 
Reyhanlı Çerkes Derneği-Adığe Khase Adına
Uğur Pihava ve Tarık Topçu
10 Şubat 2016
 

Sayı :

Yayınlanma Tarihi: 2016-03-01 00:00:00