Abhazya da Yabancılara Mülk Satışı Tasarısına Protesto

0
22

Yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili kararın hukuken kabul edilmesine karşı çıkanlar başkent Sohum’un merkezinde bir eylem gerçekleştirdiler

 

Yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili kararın hukuken kabul edilmesine karşı çıkanlar başkent Sohum’un merkezinde bir eylem gerçekleştirdiler. 

Siyasi parti “Ainar” üyelerinden Georgiy Gabuniya mitingin açılışında yaptığı konuşmada, insanların bugün, 16 Nisan tarihinde arabasına bomba konulan milletvekili Almas Capua’ya destek vermek için burada olduğunu belirtti. Gabuniya, “Abhazya’da terörizme asla yer yoktur, bu hususta hepimizin hemfikir olduğunu düşünüyorum. Biz “içeride” olanı dışarıdan eleştirmiyoruz. Hepimizin tehditler karşısında birleşebilmesi memnuniyet verici. 

Mitinge katılanlar, milletvekili Almas Capua’ya destek verdiklerini dile getirerek yabancı vatandaşlara mülkiyet satılması kanununun onaylanmasına karşı çıktılar. Teymuraz Açugba akademi ve sanat dünyasını temsilen yaptığı konuşmada yabancı vatandaşlara mülkiyet satışının onaylanmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Akademi ve sanat camiası adına yapılan bildirinin okunmasından sonra toplananlar bildirinin altına imzalarını attılar. Bu şekilde bildiri halk açıklaması olarak duyuruldu. Daha sonra söz alan Tengiz Copua, olanların dış güçlerce tetiklendiğini söyleyenlerle aynı fikirde olmadığını dile getirdi. 

16 Nisan'da arabasına bombalı saldırı yapılan ve saldırının bu yasa tasarısına muhalefeti nedeniyle yapıldığı iddia edilen milletvekili Almas Capua da olaydan sonra ilk defa konu üzerine yorumlarını açıkladı. Olanları özellikle bir olaya bağlamanın şu an henüz kendisi için erken olduğunu dile getirdi. Capua, özellikle, toplumumuz için yabancılara mülkiyet satışından daha tehlikeli olabilecek bir sorunun, içeride birbirleriyle savaşmanın yaratacağı tehlike olduğunun altını çizdi.

Mitingin sonunda milletvekili Almas Capua parlamenterlere seslenerek, olağanüstü bir oturum ile yabancılara mülkiyet satışına izin verilmesi kanunun reddedilmesi için bir araya gelinmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: altinpost.org

(Kaynak: Abhazya Tv Foto: Sputnik Apsny)

Sayı :

Yayınlanma Tarihi: 2016-04-22 00:00:00