Hacimba Yabancılara Mülk Satışıyla İlgili Açıklama Yaptı

0
24

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba, son günlerde kamuoyunu meşgul eden ve bir patlama ile bir mitinge konu olan “yabancılara gayrimenkul satışı” ile ilgili yasa tasarısının

 

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba, son günlerde kamuoyunu meşgul eden ve bir patlama ile bir mitinge konu olan “yabancılara gayrimenkul satışı” ile ilgili yasa tasarısının, yarın (21.04.2016)  yapılacak moratoryumda görüşülmesiyle ilgili bir açıklama yayınladı. Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle:


"Bir süredir toplumumuzda yabancılara mülk satışı sorununa farklı yaklaşımlar görülmektedir.

Bu sorun hepimizin bildiği tarihsel nedenlerle, vatandaşlarımız arasında oldukça geniş yankı bulmuş, artan bir ilgiyle karşılanmıştır.

Herhangi bir karar almadan önce, akıllardaki endişeler ve cevap isteyen sorular tarafsız olarak karşılığını bulmalıdır. Bu durumda konuya ulusal çıkarlarımızı ön planda tutarak, sakin ve profesyonelce yaklaşmamız gerekmektedir.

Ancak bu konu son zamanlarda bilinçli olarak abartılarak politize edildi. Bunun için ortada hiçbir neden olmadığını vurgulamak istiyorum. Şu anda Abhazya’da yabancı uyruklulara konut satışını yasaklayan bir yasamız var ve hala yürürlüktedir, iptal edilmemiştir. Hal böyleyken, bu yasağı kaldıran bir mevzuat varmış gibi, yabancı uyruklulara mülk satışıyla ilgili moratoryum yapılmasını anlamıyorum.

Abhazya liderliği olarak kesinlikle mevcut yasalara uygun davrandığımızı, son zamanlarda yapılan siyasi spekülasyonları ve şantaj girişimlerini ise kabul edilemez bulduğumuzu belirtmek isterim.

Vatandaşlarımızı kamuyla ilgili kararların araştırılmadan, hazırlıksız, gizli ve aceleci bir şekilde alınmayacağı konusunda temin ederim. Temeli olmayan yapay baskılar, beraberinde toplumda ek sorunlar yaratacaktır. Bu tür eylemleri hazırlayanların, bunların devletimizin güçlenmesi ve yeniden yapılanması sürecini ters yönde etkileyeceğini bilmeleri gerekir”.

 

Kaynak: altinpost.otg

 

 

Sayı :

Yayınlanma Tarihi: 2016-04-22 00:00:00