Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

İskit öncesi döneme ait kurgan bulundu

Rusya Bilimler Akademisi Maddi Kültür Tarihi Enstitüsü’nden bir heyet, Krasnodar bölgesinde İskit öncesi döneme ait yeni bir höyük keşfetti. Bu keşif bilim insanları açısından Kafkasyalıların İskitlerin bölgeye gelişinden binlerce yıl öncesinde bölgede yaşıyor olduklarına dair bilginin güncellenmiş olduğu anlamına geliyor. Bölgede 30 civarında mezar bulundu. Höyüklerden birinin taş yapımı olması nedeniyle İskitler tarafından inşa edildiği anlaşıldı. Bir höyükte bir çocuk ve yetişkine ait mezara rastlandı. Yetişkin mezarı, tunç süslemeli yuları olan at mezarıyla yan yana… Ancak höyükte başka iki kişiye ait mezar tamamıyla farklı ve eski bir kültüre ait. Kökenleri hakkında kesin bir bilgi yok ama Kafkasyalı oldukları söylenebilir. Orta ve Erken Tunç Çağı’na ait kültürleri yansıtan bu insanların tarım ve hayvancılık yaptığı düşünülüyor.

Heyet başkanı Andrei Gorodilov, “Bu bölge arkeologların çok iyi bildiği bir arazi. Burada İskit öncesi döneme ait bir bulguya rastlanabileceği hiç düşünülmemişti. Birçok mezar talan edilmiş olsa da araştırmamız güzel sonuçlar doğurdu” dedi.

Mezarlarda seramik taslar, tütsü kapları, deniz kabuklarından yapılmış takılar ve tunçtan yapılmış nesneler bulundu. Bilimsel araştırmaların yapılmasının ardından tüm malzemeler Krasnodar Müzesi’ne teslim edilecek.

Bu araştırma ayrıca cenaze törenlerinin asırlar içinde ne gibi değişikliklere uğradığı hakkında da bir ipucu sağlamış olacak. (spbdnevnik.ru)

Çeviri: Serap Canbek

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img