Kuzey Osetya-İrışton Kanalı açıldı

0
7

Osetya-İrışton Kanalı Osetçe ve Rusça olarak 7/24 yayın yapacak. Daha önce de Russia 24 kanalında yerel yayınların yapıldığı 20-23 saatleri arasında GTRK “Alania TV” adı altında Osetya’ya yönelik Rusça ve Osetçe yayın yapılıyordu. (http://alaniatv.ru/ – http://gtrkir.ru/)
Kuzey Osetya-Alanya’nın bu ilk ulusal kanalı, Eutelsat 36B uydusundan seyredilebileceği gibi tüm Osetya’da federal kanalların yanı sıra anten ile de seyredilebilecek.
Devlet Başkanı Vyacheslav Bitarov deneme yayınlarının başladığı ilk gün olan 1 Aralık günü kanalı ziyaret etti ve TV kanalının başkanı Elbrus Dzabiev ile 170’ten fazla çalışana başarılar diledi. Bitarov’un şahsen ilgilendiği bu proje 11 ay gibi kısa zamanda başarıldı ve elemanlar Moskova Medya Enstitüsü’nde özel bir program dahilinde eğitildiler ve halen hizmet içi eğitimleri sürmekte. Terkedilmiş bir hangardan 2.500 m2’lik modern bir tv kompleksinin inşası kısa sürede yayına hazırlanmış olsa da halen inşaat ve diğer çalışmalar devam etmekte. Haberler günde beş kez sunuluyor ve yirmi farklı tv programında popüler ve yaratıcı bölümlerin olacağı müjdelendi.
Kanalı canlı olarak (http://iryston.tv/ru/) adresinde sol üst köşedeki “зфир” kısmından seyredebilirsiniz. Geçmiş haber ve programları ise youtube kanalı (youtube.com/irystontv) adresinden izleyebilirsiniz.
Osetya-İrışton TV’nin facebook adresi (https://m.facebook.com/irystontv).
Alan Vakfı da Kanal ile bir işbirliği protokolü hazırladığını ve Türkiye’deki Oset Diasporası ile ilgili haberlerin Vakıf tarafından kanala aktarılıp haberleştirileceğinin duyurdu. Tüm Osetlere hayırlı olsun!

Seçme Programlar
Midiş (Мидис)
Bu kelime esas / öz anlamını taşır. Bu programda Osetçedeki kimi kelime ve kavramlar ele alınıyor ve bunların açıklaması yapılırken Oset halkının gelenek, adet ve dünya görüşleri de veriliyor. Bu sayede sadece kelime dağarcığı gelişmiyor, seyircilerin aynı zamanda Oset halkının ruhuna dair ipuçları edinebiliyorlar.

Мидис

Zuar (Дзуар)
Geleneksel Oset İnancındaki Zuar (Dua Kapısı “Дзуар”) kavramından hareketle dini görüşlerin insanların tutum ve davranışlarının yanı sıra moral ve etik standartlarını da belirlediği anlatılıyor. Oset halkının iç dünyasına açılan bir pencere bu bölüm.
http://iryston.tv/teleproject_release/dzuar/

Aivad (Аивад)
Aivad “Аивад” genel olarak “sanat” demektir. Bu bölümde tüm geleneksel Oset sanatlarının ve modern sanatların Osetya-Alanya’daki önde gelen temsilcileriyle yapılan kısa söyleşilerle bu sanatların günümüz toplumundaki yerleri konu ediliyor.
http://iryston.tv/teleproject_release/aivad/

Фатимæ бафæлвæр! (Haydi Fatima, yaparsın sen!)
Genç bir Oset bir kadınının geleneksel yaşama dair konuları ve geleneksel el sanatlarını öğrenmesini tanıtan eğlenceli ve Osetçe bir program…
http://iryston.tv/teleproject_release/fatimae-bafaelvaer/
Peynir yapımı: http://iryston.tv/teleproject_release/fatimae-bafaelvar-hsyr/

Awdæg (Аудæг)
İzleyicilere sadece gelenkesel bir sanatı, enstrümanı, eşyayı tanıtmakla kalmıyor bunu yaparken aynı zamanda Oset gelenekelerini, adetlerini, kültürünü ve tarihini de aktaran bir program.
http://iryston.tv/teleproject_release/audaeg/
Dauhan Marzoyeva geleneksel Oset Kadin başlığı Kælmærzæn’in “Кæлмæрзæн” dokunmasını anlattığı bir program.
http://iryston.tv/teleproject_release/audaeg-kaelmaerzaen/
Geleneksel Oset yer sofrası Fıng “Фынг” yapımı ve sofra kültürü ile ilgili adetler ahşap ustası Mukhtar Baysongurov’un işliğinde anlatılıyor.
http://iryston.tv/teleproject_release/audag-fyng/

Kule
Bu TV programında Oset tarihindeki önemli figürlerin hayatları ve başarıları ele alınıyor.
http://iryston.tv/teleproject/bashnya/
Alibeg Kantemirov, RSFSR Halk Sanatçısı ve Ulusal At Sirki ve okulunun kurucusudur. Gösteri biniciliği alanında pek çok stil ve oyun geliştirmiştir ve onun soyundan gelen Kantemirovlar bugün dünyanın dört bir yanında bayrağı taşımaktadırlar.
http://iryston.tv/teleproject_release/alibek-kantemirov/

Atsætı Ufuk Güneş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here