Osetya’dan Haberler

0
14

“Xor Aluton”un başarısı

Osetia-Alanya SOGPI Devlet Eğitim Enstitüsü Korosu “Xor Aluton”, Moskova’da yapılan Rusya Gençlik Koroları Yarışması’nda hem büyük ödülü hem de en iyi akademik koro ödülünü kazandı. 
 Moskova’daki finallere ülke çapında 2000’den fazla koronun yarıştıkları bölgesel finalleri kazanan 26 koro katılmıştı. “Xor-Aluton” daha önce toplamda 500’den fazla amatör, profesyonel ve resmi koronun yarıştığı Stavropol ve Kuzey Kafkas Cumhuriyetleri Bölgesi’ndeki finalde de birinci olmuştu. Aluton Korosu geçen yıl da en iyi ikinci folk korosu ödülünü kazanmıştı. 
2003 yılında kurduğu koronun şefliğini de sürdüren Lyudmila Mamukova yarışmaya 7 oğlunu da İkinci Dünya Savaşı’da kaybeden anneyi konu alan Gazdanov Destanı ile katıldıklarını ve herkesin bu eserden çok etkilendiğini söyledi.
Aluton Korosu’nun seslendirdiği Tsinı Jaræg: 
https://youtube/gF9chKC7tmE

XI. KUNAKİ Kuzey Kafkasya Açık Film ve TV Festivali Abhazya’da yapıldı

Her yıl farklı bir Kuzey Kafkas ülkesinde yapılan KUNAKİ Film ve TV Festivali’nin onbirincisi bu yıl Abhazya’da yapıldı. Kafkasya ve Güney Rusya’dan belgesel film ve TV yapımlarının yer aldığı bu festival Etnik ve Dini ayrımcılığa karşı Merkezi tarafından Suliata KUSOVA öncülüğünde başlatılmıştı ve bölge halklarının kaynaşması amacını güdüyor. Adını da farklı milletler ve dini inanç sahipleri arasındaki kan kardeşliği demek olan “kunak-kültüründen” almış. Bu yıl devrimin 100. yılına adanmış Festival’in açılışı Boris Mykhin’in 19. yüzyıl sonunda Ruslara karşı savaşan bir Kafkas eşkıyasını anlatan “Abrek Zaur” filmiyle yapıldı.
Festival’de birinciliği TV filmi ve programı dalında Vadim Tsalikov’un “Alibek” ve İrina Vasileva’nın “ Uyku. Aşk” filmleri; kısa belgesel dalında Anastasia Sctandke’nin “Ve Sen Nesin?” ile Karina Vilenka’nın “Karıncalar için Elmaslar” filmleri; Uzun metrajlı belgesel dalında Yevgeny Khovayev’in “Yarışma” ve Andrei Ananin’in Yanan Atayurdu” filmleri paylaştı.
Özel olarak Kafkasya’yı konu alan filmler de yer aldı festivalde: Kabardey-Balkar’daki Karst göllerini anlatan Murat Bottaev’in “Mavi Derinlik”, Osetya’da bir köyde yaşayan 75 yaşındaki on çocuk annesi bir kadının hikayesini anlatan Lyudmila Magkeeva’nın “Venüs” ve Abhazya’nın doğal güzelliklerine dair Irina Zolochevskaya’nın “Abhazya’nın Mitosları” gibi filmler izleyicinin özel ilgisini çekmiş ve bu filmlerden Kafkasya’ya dair çok şeyler öğrendiklerini söylemişler.
Bu arada RNO-A Devlet Üniversitesi otistik çocukları olan ailelerle işbirliği içinde ilk kez “Engelsiz Sinema Formu”nu Vladikafkas’ta Aralık ayı içinde geçekleştirdi. Forumda engellilerle ilgili filmler ve belgeseller gösterildi, atölye çalışmaları yapıldı.
http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/312434/
http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/312540/

“Gürcistan Osetlerinde Kimlik: Lagodekhi ve Kaspi Örneği”

KAFKASSAM Kıdemli Araştırmacısı “Keisuke Wakizaka’nın, Gürcistan’da yaşayan Oset Diasporası’nın asimilasyon karşısındaki siyasi – kültürel tutumlarına dair “Gürcistan Osetlerinde Kimlik: Lagodekhi ve Kaspi Örneği” başlıklı bir yazısı Vakanüvis Dergisi’nde (Yıl/Vol. 2, Kafkasya Özel Sayısı/Special Issue on Caucasia ISSN: 2149-9535) yayınlandı. Gürcistan’da, özellikle Şida Kartli ve Kakheti vilayetlerindeki 
Osetlerin kimlik sorunlarının günümüzdeki durumu, Gürcü toplumuyla ilişkileri ve Kuzey-Güney Osetya ile ilişkileri üzerine odaklanan bu makalede Gürcistan’daki Osetlerin Gürcistan’a oldukça yüksek seviyede entegre oldukları halde kendilerini azınlık olarak açıkça tanımlamakta ve asimilasyona karşı kültürel haklarını genişletmek istedikleri ve bunun için de Gürcüler ile kültürel sınırı oluşturmaya çalıştıkları sonucuna varılmış.
Wakizaka’ya göre Gürcistan’daki Osetlerin kendi anavatanlarının Gürcistan olduğunu söylerken Güney-Kuzey Osetya’yı ise “kendi kültürü, milleti ve atalarının vatanı” olarak tanımlamaktadır. Böylece
Gürcistan’daki Osetler “diaspora kimliği”ne benzer kimlik yapısına sahiptir. Fakat “anayurt”-“konuk eden ülke” arasında gerginlik olduğundan dolayı onlar Gürcistan içinde kalma meşruiyetini sağlamak için devamlı “Gürcü-Oset birlikteliği”ne atıf yapmakta ve Güney Osetya’nın istiklalinden ziyade 
Gürcistan-Güney / Kuzey Osetya arasındaki ilişkilerin gelişmesini özellikle sınırlardan rahat ve kolay geçişi istemektedirler. SSCB dönemindeki etnik politikalardan dolayı özellikle Lagodekhi’deki Osetler
arasında bu Diaspora Kimliğinin daha gelişmiş olduğu kaydedilmiştir.
Yazının tamamını ve kaynakçasını aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz:
http://dergipark.gov.tr/vakanuvis/issue/32134/356297

Veronika Dudarova için hazırlanan “doodle”
Google arama motoru ana sayfasındaki klasik logosu yerine tarihin akışına yön vermiş önemli kişiler için günlük logolar (doodle) hazırlıyor. Bu bağlamda 5 Aralık 2017 tarihinde 101. yaş günü dolayısıyla dünyanın ilk kadın orkestra şefi Oset Sanatçı Veronika Dudarova için bir doodle kullanıldı. Veronika Dudarova 30 yıl boyunca Moskova Devlet Senfoni Orkestrası’nın baş şefliğini yaptıktan sonra 1991 yılında kendi kurduğu Rusya Senfoni Orkestrası’nı 12 yıl yönetmişti. 50 yıldan uzun bir süre büyük bir orkestrayı yöneten tek kadın şef olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmiş hatta ismi bir gezegene verilmişti. Kendine takılan isimlerin arasında “iron (Demir) Veronica”, “Ateşli Şef” gibi isimler olan Dudarova 1993 yılında Andorra’daki bir konser sırasında ateşli performansından dolayı şef kürsüsünden düşmüştü ama yine de ara vermemiş, önce yerde orkestrayı yönetmiş sonra da kalkıp eseri başarı ile tamamlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here