Osetya’dan Haberler

0
8

Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti (KO-A) yaşam standardı açısından 2017 yılında 15 sıra birden gerileyerek 85 bölge arasında 62.’liğe geriledi. Diğer Kafkas Cumhuriyetleri bu sıralama da çok daha aşağıda yer alıyorlar (Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti 73., Çeçenya 81., Kabardey-Balkar Cumhuriyeti 83., Adigey Cumhuriyeti 84. ve Dağıstan Cumhuriyeti 85.) Bu gerilemede ortalama yaşam süresinin artması, çocuk ölümleri ve barınaklarda yaşayanların sayısının azalması gibi olumlu faktörlerin etkisini silip götüren şahsi gelirlerin azalması, minimum standardın altında yaşayanların oranının çoğalmasının ve eğitimin kalitesinin düşmesinin yanı sıra en fazla mal ve hizmet üretimindeki genel düşüş ve ülke çapında işsizlik oranı aktif çalışan nüfusun %1’i olsa da ülkede işsizliğin en çok arttığı bölgenin Kuzey Osetya-Alanya olması gibi olumsuz faktörler belirleyici olmuş.
***
Gürcistan, 1992’de AGİT bünyesinde aralarında RF ile ABD’nin de olduğu 32 ülke tarafından imzalanan “Open Skies” anlaşması gereği, ABD’nin Abhazya ve Güney Osetya üzerinde de uçmasını talep etti. Buna izin verilmemesi durumunda RF’nin de kendi semaları üzerinde kontrol amaçlı uçamayacağını beyan etti. Abhazya ve Güney Osetya ise kendilerinin bağımsız ülkeler olduklarını ve RF’nin imzaladığı anlaşmaların kendilerini bağlamadığını beyan ederek buna karşı çıkıyorlar.
***
Kuzey Osetya-Alanya’da, hali hazırda sayıları 3320 olan, büyük kısmı üniversite mezunu olan işsizlere işsizlik maaşları 2007 yılından bu yana, maddi imkansızlık nedeniyle ödenemiyor. Üniversite mezunu işsiz sayısının çokluğunun nedeni de gençlere mezun olunca ülkelerine dönme sözü karşılığında RF’nin seçkin üniversitelerinde özel kontenjan sağlanması ancak başarıyla mezun olup geri dönünce bu eğitimli gençlerin istihdam edilebileceği firma ve kurumların çok yetersiz sayıda olmaları imiş.
***
Kuzey Osetya ”Birliğin Gücü” Organizasyonu tarafından her yıl verilen “Osetya Yılın İnsanı” ödülü 2017’ de iki farklı dünya boks organizasyonunun altın kemerini elinde bulunduran boksör Gassitı Murat Gassiev ile bu yıl daha önce RF Devlet Liyakat Nişanını da kazanan, KO-A Bayındırlık Bakanı Ikatı Ruslanbek İkaev arasında paylaştırıldı. Bu arada, Vladimir Tuganov da RF Binicilik Federasyonu tarafından 2017 yılının en iyi yarışmacısı seçildi.
***
Osetya’nın dünyaca tanınmış çağdaş sanatçısı Alena Shapovalova’nın kişisel retrospektif sergisi “Megalomanya ve Sonuçları” Vladikavkas’ta açıldı. Sanatçının İspanya-Matadero’da yaşadığı zamanlardan resim, video ve belgesel fotoğraflarını da içeren sergideki eserler sanatçının kendisinin Rus ve Oset etnik kimlikleri ile Rus ve uluslararası sanatçı kimlikleri, ve Sovyet ve Perestroyka sonrası hayatlarının arasında kalmasını ele almış.
***
Fotoğrafçı Zaur Tedeev, Rusya’da en ilginç ve renkli fotoğraf dizisine verilen “Rusya’nın En İyisi” yarışmasını bir dağ köyü olan Verkhny Ursdon köyünün tek sakini 94 yaşındaki dağlı Victor Ambalov’un hayatını anlattığı foto-röportaj ile kazandı. Daha önce 2007 yılında da “URSDON, Yalnızlık Diyarı” isimli bir belgesel çekilmişti Ambalov’a dair:…
https://rutube.ru/video/a9f0f40b590a2e192b5ddb02cf6163a1/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here